Investice do penzijních a podílových fondů loni zaznamenaly podle zprávy největší procentuální nárůst, a to o více než pětinu. Z hlediska struktury pak domácnosti dlouhodobě spoří nejvíce na termínovaných a netermínovaných vkladech, stavebním spoření a podílových fondech.
"Stále jen nepatrná část úspor domácností v ČR je investována do cenných papírů, většina úspor domácností leží na bankovních účtech. Bohužel převládá obava a nízká informovanost občanů z investování na kapitálovém trhu, přičemž ve starších členských zemích EU je téměř polovina úspor domácností investována do cenných papírů," uvedl náměstek ministra financí Milan Šimáček.
S postupným převodem části úspor do jiných finančních nástrojů než bankovních účtů souvisí podle MF i fakt, že na českém finančním trhu hrají stále větší roli nadnárodní finanční společnosti. Ty většinou vedle banky ovládají například i investiční společnosti nebo penzijní fondy a klientům nabízí takzvaný křížový prodej produktů všech těchto společností.
Klienti ovšem stále přibývají i bankám. "Tento trend by mohl ještě nějakou dobu pokračovat v souvislosti s celkově se zlepšující ekonomickou situací, kdy domácnosti nakupují stále více bankovních služeb," uvádí zpráva. Podle ní je ovšem trh se základními produkty již nasycen a růst jednotlivých bank bude záležet na prodeji složitějších bankovních produktů a úspěšném "přetahování" klientů jiných bank. Stále více peněz banky získávají i z půjček domácnostem a nefinančním podnikům.
Celkové zadlužení domácností sice nedosahuje takové výše jako v jiných státech EU, ale alarmující je dynamika, kterou má v posledních letech. "V ČR tvoří podíl poskytnutých úvěrů domácnostem na HDP cca 14 procent, v eurozóně cca 52 procent," uvedlo MF. Půjčky pouze od bank určené českým domácnostem dosahují deset procent průměru EU.
Například v úvěrech na bydlení ČR zaostává za západní Evropou a USA. "V ČR se odhaduje, že cca 18 procent domácností je zadluženo v souvislosti s úvěry na bydlení. Tento údaj zatím nedosahuje takových rozměrů jako je obvyklé ve vyspělých evropských státech (až 75 procent, v USA až 90 procent), ale dynamika je v ČR podstatně vyšší," uvádí zpráva. Celkový objem poskytnutých hypotečních úvěrů na pořízení bytu se meziročně zvýšil o 43 procent na 238,24 miliardy Kč.
Celkově podle zprávy růst aktiv finančního sektoru zaznamenal loni menší dynamiku než v roce 2005. Výjimkou bylo penzijní připojištění. Ke konci roku 2006 mohly finanční instituce působící na českém trhu teoreticky využít k operacím na finančním trhu přibližně tři biliony korun, což představuje meziroční nárůst o 11 procent. Tempo růstu se oproti předchozímu roku snížilo přibližně o půl procentního bodu.
Roční zpráva zveřejněná MF svým charakterem navazuje na předchozí zprávy o vývoji finančního trhu. Cílem těchto zpráv je poskytovat komplexní informace o vývoji finančního trhu ve sledovaném období.