České firmy dodají technologii pro rafinerie v Iráku za 2,5 mld.

24.05.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 24. května (ČTK) - Společnosti Technoexport a Prokop Engineering Brno dodají jednotky atmosférické destilace pro rafinerie v irácké Basře a Bagdádu. Hodnota tohoto kontraktu, který bude zahájen ve druhé polovině letošního roku, činí zhruba 2,5 miliardy korun.

"Naše společnost dodá iráckým rafineriím v Basře a Bagdádu dvě technicky identické jednotky atmosférické destilace," řekl dnes novinářům generální ředitel Technoexportu Miloslav Kožnar.

Technoexport již společně s firmou Prokop Engineering pro bagdádskou rafinerii Daura realizuje dodávku jednotky atmosférické destilace v hodnotě zhruba 40 milionů dolarů (zhruba 842 milionů korun). Ukončení montážních prací a zahájení zkušebního provozu firmy plánují na přelom letošního a příštího roku.

Pro rafinerii v irácké Baiji staví Technoexport v konsorciu s dalšími českým firmami jednotku izomerace. Hodnota tohoto kontraktu je 30 milionů dolarů (zhruba 631 milionů Kč), přičemž ukončen by měl být na přelomu let 2008 a 2009.

Český vývoz do Iráku od roku 2003, kdy v této arabské zemi skončily hlavní vojenské operace, stále roste. Loni se zvýšil na 20,9 milionu dolarů (445 milionů korun) z 17 milionů dolarů (360 milionů korun) v roce 2005. Od roku 2003 se export českých podniků do Iráku zvýšil zhruba čtyřnásobně. "V letech 2005 a 2006 vyvíjelo aktivity na iráckém trhu 53 českých vývozců," řekla ČTK Adriana Rajmová z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu.

Například společnost Inekon Group loni uzavřela kontrakt na výstavbu cementárny v severním Iráku. Její hodnota činí 328 milionů eur (9,2 miliardy korun). Cementárna představuje zatím největší český kontrakt v novodobé historii Iráku. Uzavřená smlouva počítá s navýšením původně plánované výrobní kapacity ze 3000 na 6000 tun cementu denně.

Rychlejšímu rozvoji obchodu mezi Českou republikou a Irákem podle Dagmar Kuchtové ze Svazu průmyslu a dopravy ČR brání násilnosti, které jsou v Iráku na každodenním pořádku. "V centrálním Iráku je bezpečnostní situace stále komplikovaná, hlavně v Bagdádu je to nyní velmi obtížné," upozornila Kuchtová.

Některé české firmy se proto snaží na irácký trh proniknout přes jihoiráckou Basru, ve které se ale bezpečnostní situace v poslední době také zhoršila. "Obchodní aktivity se teď soustředí hlavně na severní Irák, kde několik českých firem pracuje na projektech v oblasti energetiky, petrochemie nebo vodohospodářství," podotkla Kuchtová.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK