Třeba na Břeclavsku napršelo za posledního dva a půl měsíce jen 30 milimetrů srážek. Potřeba by přitom bylo až pětkrát tolik, soudí ředitel břeclavské agrární komory Ladislav Sečkář. Odhaduje pokles výnosů u jarních obilovin až o 60 procent, u podzimních druhů budou výnosy asi o třetinu nižší než loni. Přitom nejsou k dispozici téměř žádné zásoby z loňska, připomněl ředitel.
Na brněnské plodinové burze se teď tuna potravinářské pšenice prodává za zhruba 4200 Kč. Loni touto dobou to bylo asi o 1200 korun méně. "K nárůstu došlo v březnu a dubnu, poslední měsíc ceny spíš stagnují," uvedl generální sekretář burzy Karel Zezula. Další vývoj ale nechce předjímat, úroda zatím není sklizená a současná situace se ještě může změnit.
Zdražení ale nevylučují ani pekaři. "Ceny pekařských výrobků jsou dlouhodobě podhodnocené a pekaři už nemají pro rezervy kam sáhnout," vysvětlil mluvčí pekáren Delta a Odkolek Jaroslav Pomp. O kolik by se mohly ceny zvednout, netuší. Bude to záležet právě na vývoji cen obilovin.
Vyšší výkupní ceny prý ale zemědělce nezachrání. Stěžují si na přístup vlády a evropských úředníků. "Máme co dělat a mnozí z nás to nepřežijí," tvrdí pěstitel Zdeněk Šebesta. Také on, jeden z největších producentů cibule v regionu, prý uvažuje o tom, že skončí. Zemědělcům podle něj nepomáhá počasí a nepomáhají ani úředníci. To se projeví třeba nedostatkem cibule a vyššími cenami, předpovídá.
Rostlinná produkce bude letos hrubě ve ztrátě, zhodnotil šéf jednoho ze zemědělských družstev na Vyškovsku. Jeho podnik se nyní postupně zbavuje živočišné výroby, zlikviduje větší část vepřína a propustí lidi. "Zbude nám hlavně rostlinná výroba, která ale také dostává na frak," popsal. Nepříznivé počasí se podle něj nejvíc projeví u máku a obilovin.