"Rozdíly ve výsledcích jsou v kraji výrazné. Mezi nejúspěšnější lokality patří okolí hlavního města, odkud pochází zhruba třetina projektů podaných do programů Inovace a Prosperita, naproti tomu Berounsko, Kladensko a Rakovnicko se řadí k nejslabším okresům v zemi," řekla.
V blízkosti Prahy je totiž mnoho malých a středních podnikatelů, na které je evropský program OPPP zaměřen především. Jedním z důvodů může být také to, že některé firmy využívají možnosti umístění svého sídla v hlavním městě a výrobu lokalizují v jeho blízkém okolí. O dotace se ucházely především podniky z plastikářského, kovozpracujícího či kovodělného průmyslu, nejméně žádaly firmy z průmyslu textilního, oděvního a kožedělného.
Největší zájem byl ve středních Čechách, stejně jako v jiných krajích, o programy, z nichž mohly podniky získat peníze na nákup technologického vybavení a na propagaci svých výrobků v zahraničí. "Hodně projektů směřovalo také do programu Reality, ve kterém uspělo pět středočeských žadatelů," uvedla ředitelka.
Unie například podpoří záměr společnosti Centec Automatika, jež vyrábí a opravuje stroje pro nápojový průmysl, farmacii a zdravotnictví, která hodlá zrekonstruovat objekt starého nevyužívaného průmyslového areálu v Hořátvi na Nymbursku. "Část výroby už máme ve zdejším technologickém parku, hala nám umožní nejen sjednotit oba provozy, ale bude tu dost místa i na rozšíření," uvedla jednatelka společnosti Stanislava Vaňková.
Více než devět milionů korun zase získá jedna z firem zaměřených na výrobu zdravotnických preparátů, která díky dotaci bude moci vyvíjet novou technologii výroby a testování implantátu k léčení intenzivní bolesti v oblasti páteře při vyhřeznutí ploténky.
Program OPPP nabídl českým podnikatelům v minulém dotačním období celkem 7,7 miliardy korun. Jeho smyslem bylo posílit rozvoj malých a středních podniků. Podle CzechInvestu tvořily 80 procent podpořených žádostí právě projekty firem do 250 zaměstnanců.