...
Globální ceny ropy mohou letos v létě snadno vzrůst na rekordní úrovně nad 80 dolarů za barel kvůli napětí na Blízkém východě, žhavému růstu čínské ekonomiky a zdráhavému přístupu kartelu OPEC, předpověděli ve čtvrtek analytici.
Ale rekordně vysoké ceny nebudou mít na poptávku po ropě stejný dopad jako v několika posledních letech, neboť spotřebitelé si na ně již zvykli.
Cena londýnské ropy Brent , jež je v současnosti na světovém trhu považována za reprezentativnější než ropa americká , se ve čtvrtek vyšvihla až na devítiměsíční maximum 71,42 dolaru za barel.
"Vypadá to, že ceny půjdou kvůli geopolitickému napětí a nedostatku ve Spojených státech ještě výš," řekl Christopher Bellew, viceprezident společnosti Bache Commodities. "Můžeme se snadno dostat na 80 dolarů (za barel). Deset dolarů na těchto trzích nic není."
Analytici uvedli, že od loňského léta, kdy ceny barelu ropy vyšplhaly na rekordních 78,65 dolaru za brent a 78,40 dolaru za lehkou americkou ropu, se toho mnoho nezměnilo.
Klíčovými tahouny trhu s ropou jsou i nadále obavy z jaderného programu Íránu, četné útoky ozbrojenců v Nigérii a závratný ekonomický růst Číny.
Jednou významnou změnou oproti loňskému létu nicméně bylo rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) omezit dodávky ropy o 1,7 milionu barelů denně čili zhruba o 6 procent.
"Svět potřebuje více ropy, než je OPEC zjevně ochoten dodat, a během nadcházejícího léta se tedy jen těžko vyhneme dalšímu nárůstu cen," uvedlo Centrum globálních energetických studií ve své měsíční zprávě.
Spotřebitelské země vyzývají OPEC, který produkuje více než třetinu světové ropy, aby zvýšil těžbu, a pomohl tak uvolnit ceny a doplnit zásoby paliv. Ale ministři ropného průmyslu kartelu trvají na tom, že dodávky ropy jsou adekvátní.
"Nevidíme žádný zvláštní důvod, proč by (cena ropy) nemohla dosáhnout historického maxima," řekl Paul Hornell z Barclays Capital s tím, že fyzické trhy s ropou, na nichž se prodává ropa k okamžitému dodání, se již blíží rekordním úrovním nebo jich už dosáhly.
CENOVÝ ŠOK SE NEČEKÁ
Ovšem i když ceny vystoupají do rekordního teritoria, dopad na globální poptávku po ropě zřejmě nebude tak tvrdý jako během minulých vzestupů.
"Tentokrát by byl potřeba skutečně velký cenový skok, aby skutečně poškodil poptávku, protože lidé tomu (vysokým cenám) přizpůsobili své rozpočty a zvykli si," řekl Jeffrey Currie, analytik investiční banky Goldman Sachs.
Podle analytiků globální světová poptávka utrpěla hlavně v roce 2005, kdy průměrná cena ropy ve srovnání s předchozím rokem vystřelila o více než 35 procent.
Průměrné ceny ropy za letošní rok zatím ve skutečnosti klesly asi o 9 procent oproti loňskému rekordnímu průměru okolo 66 dolarů za barel.
"Nezáleží ani tak na cenové úrovni jako spíše na meziroční změně cen ropy," řekl Currie.
Průměrné ceny by letos musely dosáhnout asi 85 dolarů za barel, aby měly na poptávku stejný dopad jako v roce 2005, dodal.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]