Říman přesvědčoval ministry k podání žaloby na základě analýzy, z jejíchž výsledků vyplývá, že Evropská komise při svém rozhodování podhodnotila růst hrubého domácího produktu v letech 2009 a 2010. Komise navíc při výpočtu uhlíkové náročnosti tuzemského průmyslu započítala i emise, které vyprodukují domácnosti a dopravní prostředky, přestože se na ně povolenky nevztahují.
Podle Římana hrozí, že snížený objem povolenek podváže tuzemskou ekonomiku. Česko ale ani v jednom z roků 2005 a 2006 nevyčerpalo Bruselem schválený příděl povolenek na 97,6 milionu tun. V roce 2006 vyprodukovaly české podniky 83,7 milionu tun emisí, o rok dříve 82,5 milionu tun.
Kvůli redukci počtu povolenek o čtvrtinu na 30,9 milionu tun ročně už komisi zažalovalo Slovensko. Evropský Soud první instance ale zamítl slovenskou žádost o zkrácené řízení. Odborníci odhadují, že případný soud s komisí by mohl trvat i déle než dva roky. Do té doby však platí současné rozhodnutí. O případné žalobě se rozhoduje i polská a maďarská vláda.
Trhem s povolenkami se unie snaží omezit emise oxidu uhličitého, které přispívají ke globálnímu oteplování. Když znečišťovatel překročí povolené emise, musí si na evropském trhu dokoupit další povolenky. Kolaps jejich cen v polovině minulého roku, jehož příčinou byl nadbytek povolenek, byl dalším z důvodů, proč EK přistoupila ke snižování přídělů jednotlivým zemím.