Duspiva: Analogové kmitočty by se mohly odebrat i násilnou formou

25.05.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 25. května (ČTK) - Pokud se podle národního koordinátora pro digitální vysílání Zdeňka Duspivy nepodaří prosadit současný návrh novely mediálních zákonů založený stále ještě na dohodě, je podle něj pravděpodobné, že se bude připravovat novela mediálních zákonů počítající i s násilným odebráním analogových kmitočtů. Duspiva to řekl ČTK v souvislosti s připomínkami, které přišly k návrhu novely, na níž se podílejí ministerstva vnitra, informatiky a kultury.

Pokud se nepodaří prosadit současný návrh, který má podle jeho tvůrců odblokovat nástup digitálního zemského televizního vysílání v ČR, bude se podle Duspivových informací připravovat "silová varianta". "Násilné odebrání kmitočtů, to je zařazeno do příprav změny zákona o elektronických komunikací," uvedl Duspiva. Nové zákony budou podle něj potřeba i kvůli nové směrnici EU o televizi, na níž se ve čtvrtek dohodli ministři kultury EU a která mimo jiné uvolňuje pravidla pro vysílání reklamy.

K současnému návrhu novely mediálních zákonů přišlo podle Duspivy přes 200 připomínek. Nova a Prima své připomínky nezaslaly, neboť lhůta k vyjádření byla podle nich příliš krátká, a žádají, aby byla prodloužena.

Současný návrh novely mimo jiné počítá s tím, že Nova a Prima dostanou až dvě licence pro digitální vysílání navíc, pokud se vzdají dobrovolně svých analogových kmitočtů.

Návrh také vrací licence pro digitální vysílání šesti stanicím, které je získaly loni v dubnu v tendru Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, vinou soudních sporů, vyvolaných neúspěšnými žadateli včetně Novy a Primy, o ně ale přišly.

Návrh hodlá současné vysílatele přimět k přechodu na digitální vysílání také tím, že by se až stonásobně zdražily poplatky za užívání analogových kmitočtů. Mohly by tak dosáhnout až 18 milionů korun za jeden kmitočtový kanál. Jak již dříve uvedl ministr vnitra Ivan Langer, pokud se digitalizace nerozběhne, měla by se také na Českou televizi vrátit reklama.

Nyní předložený návrh novely mediálních zákonů je projednáván ve zkráceném připomínkovém řízení, podle Novy měla televize na vypracování připomínek pouhé dva pracovní dny. Obě komerční televize ale podle svých slov novelu jinak vítají.

"Současně však Prima varuje před příliš rychlým procesem digitalizace, který by mohl vést ve svém důsledku až ke zhroucení televizního trhu a omezení dostupnosti současných programů pro diváky," sdělil mluvčí Primy Ladislav Pavlík.

Prima proto stejně jako Nova požádala o prodloužení lhůty k předložení připomínek, a to do 6. června. "Hlavním důvodem je nutnost podrobné právní analýzy návrhu a jeho dopadu na jednotlivé segmenty televizního trhu tak, aby byly dostatečně ochráněné investice současných majitelů Primy," uvedl Pavlík.

Stát by měl podle Primy poskytnout stávajícím vysílatelům dostatečné záruky. "V první řadě se jedná o zajištění adekvátního rozšíření set-top boxů v ČR, druhou nezbytnou podmínkou je garance pokrytí digitálním signálem," podotkl Pavlík.

Podle Duspivy ale není zajištění přístrojů pro příjem digitálního vysílání, označovaných jako set-top boxy, součástí státní koncepce. "To je zejména na televizních stanicích a provozovatelích sítí. Role státu je informační kampaň," míní.

Digitální zemské vysílání lidem přinese až tři desítky volně přijímatelných nových i současných programů, mnohdy v lepší kvalitě. Analogové vysílání by mělo podle návrhu Českého telekomunikačního úřadu skončit v ČR do října 2010.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK