Cena povolenky na rok 2008 vystoupila odpoledne až na 24,2 eura (690 korun), nejvíce od května 2006. Od února se tato cena více než zdvojnásobila. Trh s povolenkami na letošní rok, kdy končí tříletá první fáze obchodování s CO2, však loni zcela zkolaboval kvůli přebytku nabídky. Komise proto chce omezováním požadavků členských zemí zajistit, aby k tomu již nedošlo.
Proti škrtům Bruselu se již postavily některé země. Zatímco Německo se rozhodlo, že své protesty k soudu nedovede, komisi kvůli redukci počtu povolenek o čtvrtinu už zažalovalo Slovensko a dnes stejný záměr ohlásila česká vláda. O případné žalobě uvažují i polská a maďarská vláda. Brusel chce Česku snížit příděl povolenek na roky 2008-2012 o 14,8 procenta, což podle většinového stanoviska vlády hrozí omezit český průmysl, klíčový sektor domácí ekonomiky.
"Británie před dvěma roky úspěšná nebyla. Nemyslím si, že to lidi na trhu nějak zajímá," řekl agentuře Reuters ke kroku české vlády Kris Voorspools z Fortis Bank. Podle něj by to mohlo být pro ceny dokonce impulzem k růstu, protože to naznačuje, že nyní jde skutečně o seriózní redukce.
Ceny povolenek se loni v dubnu ocitly na historickém maximu kolem 31 eur, krátce nato ale začaly prudce klesat. Za propadem stálo zjištění, že některé země Evropské unie ani nenaplnily přidělené kvóty, stanovené pod tlakem členských zemí příliš vysoko.
EU po nepříliš zdařené tříleté experimentální fázi připravuje takzvanou druhou fázi obchodování pro léta 2008-2012. Systém povolenek stanovuje limity na emise oxidu uhličitého z elektráren a výrobních závodů, pomíjí tedy dopravu, zemědělství a další sektory. Cílem není omezit lidem škodlivé exhalace, nýbrž emise jednoho ze skleníkových plynů, které podle současné převládající teorie zčásti způsobují globální oteplování.