Polsko se s žalobou na EU za snížení povolenek CO2 připojí k ČR

25.05.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Poznaň 25. května (ČTK) - Polsko se v boji proti Evropské komisi a jejímu drastickému snižování přídělů budoucích povolenek na emise oxidu uhličitého připojí k Česku a Slovensku. Varšava podá proti rozhodnutí komise žalobu k Evropskému soudnímu dvoru, oznámil dnes novinářům podle agentury PAP polský ministr životního prostředí Jan Szyszko.

Zatímco České republice Brusel snížil vládní požadavek emisí skleníkových plynů na roky 2008 až 2012 o 14,8 procenta, Polsku o plných 27 procent na 208,5 milionu tun. Szyszko řekl, že pokud se Varšavě nepodaří seškrtaný příděl opět zvýšit, bude se muset v Polsku omezovat průmyslová výroba.

Mluvčí Evropské komise vyjádřila přesvědčení, že komise Českou republiku ani Polsko při posuzování objemu povolenek nediskriminovala. "Používáme u všech zemí stejná kritéria a jsme plně přesvědčeni o tom, že jsme nepostupovali diskriminačně vůči nikomu a že naše rozhodnutí u soudu obstojí," řekla mluvčí eurokomisaře pro životní prostředí Barbara Helfferichová v reakci na kroky Prahy a Varšavy.

Polský ministr však podobně jako český ministr průmyslu Martin Říman zásadně nesouhlasí. Komise sice podle něho vybrala dobrý algoritmus, jeho parametry však jsou velmi pochybné. Zaprvé byl jako základní rok vybrán teplý rok 2005, kdy se nemuselo tolik topit, zadruhé EU počítá s růstem HDP jen o 4,7 procenta, třebaže Polsko již dosáhlo nedávno růst přes sedm procent, řekl Szyszko.

"Kdyby se za základní rok přijal jiný, studenější rok než 2005, pak by naše emisní povolenky zůstaly nad 250 miliony tun, a to by nás uspokojovalo," řekl Szyszko. Vystupování polského ministra životního prostředí je v ostrém kontrastu s postojem jeho českého kolegy Martina Bursíka, který stejné rozhodnutí české vlády naopak ostře kritizoval.

Ministr Szyzsko rovněž upozornil, že Polsko v EU v redukci skleníkových plynů vede. Své emise již snížilo proti počátku 90. let o 32 procent, zatímco Kjótský protokol vyžaduje pokles jen o šest procent.

Polsko bude chtít, aby soud žalobu vyřídil ve zrychleném režimu tak, aby EU musela změnit kvóty emisí ještě letos. Slovensku však nedávno soud tuto žádost zamítl.

Kvůli redukci počtu povolenek o čtvrtinu na 30,9 milionu tun ročně už komisi zažalovalo Slovensko. Odborníci odhadují, že případný soud by mohl trvat i déle než dva roky a do té doby platí současné rozhodnutí. O případné žalobě uvažuje i maďarská vláda.

Trhem s povolenkami se unie snaží omezit emise oxidu uhličitého, které podle současných teorií přispívají ke globálnímu oteplování. Když znečišťovatel překročí povolené emise, musí si dokoupit další povolenky na trhu, kde je prodávají ti, kdo jich mají nadbytek. Ceny emisních povolenek na evropském trhu loni zažily kolaps, což je jeden z důvodů, proč Brusel přistoupil k razantnímu snižování přídělů jednotlivým zemím.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK