Ministr financí Miroslav Kalousek počátkem května řekl, že bude na srpnovém jednání vlády o strategii přijetí eura prosazovat, aby kabinet stanovil pevný termín přijetí společné měny na 1. leden 2012. Pro stanovení pevného termínu přijetí eura jsou podle Kalouska hlavně politické důvody.
"Vstup do eurozóny je politické rozhodnutí a politický projekt a ty mají mít své pevně stanovené termíny. Ten termín tam prostě být má," uvedl ministr. Jedinou bariérou pro přijetí eura je současný stav veřejných financí, a proto je nutné provedení reformy, řekl tehdy Kalousek.
Podle Paroubka lze sice rok 2012 považovat za reálný termín, ale není nutné ho brát jako definitivní a je potřeba hledat co nejvýhodnější termín. "Pokud se v dohledné době dohodneme jako politické strany na důchodové reformě, tak to přinese nějaké dodatečné náklady na státní rozpočet, a to by mohlo po roce 2009 - 2010 ohrozit čísla konvergenčního programu," řekl.
Podle dalšího hosta pořadu, viceguvernéra České národní banky Luďka Niedermayera je především nutné co nejdříve sdělit podnikové sféře přesný termín a ten poté skutečně dodržet.
I podle analytika Patria Finance Davida Marka je zásadním argumentem pro pevný termín deklarace odhodlání udělat pro přijetí eura všechny potřebné kroky a posílení důvěry v to, že euro bude skutečně přijato v dohledné době. "Proti pevnému termínu mluví to, že se prozatím pro splnění všech podmínek mnoho neudělalo," dodal.
Země již Národní plán zavedení eura má, vláda jej schválila letos v dubnu. Termín přijetí společné evropské měny ovšem tento materiál neobsahuje. Plán je základním rámcem pro praktické přípravy na zavedení eura a představuje souhrn postupů a návodů pro jednotlivé sektory i občany, jak se na přijetí jednotné měny připravit. Řeší například problematiku duálního označování cen a duálního oběhu koruny a eura, úpravy informačních systémů a principy informování o zavedení eura.
Česká republika původně plánovala, že přijme euro v roce 2010. Kvůli veřejným financím ale tento plán opustila a ministerstvo financí považovalo za reálný rok 2012. Tento termín analytici vesměs považují za dobrou volbu.
Z okolních zemí se chystá euro nejdříve přijmout Slovensko, a to od roku 2009. Maďarsko by v případě splnění svého konvergenčního plánu mohlo přijmout euro v roce 2012. Také Maďarsko však má stejně jako ČR problémy s veřejnými financemi. Nejnovějším členem eurozóny je Slovinsko, které platí eurem od začátku letošního roku. Celkem už má tedy euro jako svou oficiální měnu 13 zemí Evropské unie. Z původních členských zemí unie euro nemá Velká Británie, Dánsko a Švédsko.