Zimu tak podle jeho dohadu nepřežilo asi 30.000 včelstev z 526.000, které loni chovatelé zazimovali. Rok prý zatím vypadá příznivě a z hlediska výnosu medu by mohl být přinejmenším průměrný.
"Možná se přiblížíme i loňsku," uvedl Peroutka s tím, že vše ale bude záležet na vývoji počasí a dalších podmínek. Domácí produkce medu loni stoupla meziročně o osm procent na 9080 tun, což byl podle dostupných údajů nejvyšší objem v posledních 14 letech. Průměrný výnos je kolem 7000 tun.
Včelaři dříve vyjadřovali určité obavy, protože v úlech se loni objevoval i hodně pozdní, tzv. melecitózní med, který rychle krystalizuje a je pro včely těžko stravitelný. Teplo v půli ledna ale umožnilo včelám proletět se a zbavit se výkalů z tohoto medu.
Minulá zima způsobila velké úhyny hlavně proto, že trvala příliš dlouho. Včely pak mívají problém s tím, že mají v sobě více výkalů, než pojme jejich trávicí trakt. Přirozené je pro ně vykonat potřebu mimo úl, což je v mrazivém počasí stojí život. Loni ale byly i případy, kdy tak činily v úlu, což zpravidla znamená úhyn celého včelstva.
Český svaz včelařů sdružuje zhruba 97 procent českých včelařů. V Česku chovatelů včel ubývá a předloni jich bylo něco přes 50.000.