Index Shanghai Composite zpevnil o 2,21 procenta a uzavřel na hodnotě 4272,11 bodu, během dne ale vystoupil až na 4283,93 bodu.
Akcie s růstem kurzu převážily nad ztrátovými emisemi v poměru více než šest ku jedné, zatímco objem obchodů vystoupil na 251,8 miliardy jüanů. Dosavadní rekord byl z 9. května a činil 250,6 miliardy jüanů.
"Základní trend na akciovém trhu je dál vzhůru," řekl analytik makléřské společnosti Huatai Securities Čou Lin. Podle dealerů není za silným růstem nic nového.
V poslední době se ozývají hlasy, že trh by mohl být přehřátý, takže by ho mohl zasáhnout dramatický propad. Proti těmto obavám ale stojí fakt, že na trh směřují obrovské objemy nových peněz, které aspoň krátkodobě zaručí, že trh výrazně neklesne.
Akciový trh v posledních dnech prokázal značnou odolnost proti negativním informacím. Nejprve čínská centrální banka zvýšila základní úroky, a dala tak najevo, že se jí příliš silný růst cen akcií nelíbí. O pár dnů později se o čínském trhu zmínil bývalý šéf americké centrální banky Alan Greenspan a předpověděl mu prudký sestup.
Analytici nicméně upozorňují, že růst trhu už v posledních dnech táhnou z největší části drobní domácí investoři. Některé čínské instituce do akcií v poslední době investují méně než dosud a zahraniční instituce už se z akcií v Šanghaji dokonce začínají stahovat. V obou případech jde ale o trh A, kde jsou akcie čínských firem a poměrně slabý regulatorní rámec.
Kromě akcií na trhu A se v Šanghaji obchoduje i s akciemi B, jejichž ceny se vyjadřují v dolarech. Tento trh se vyznačuje především vyšší regulací. Kromě toho je část čínských akcií také označena jako akcie H a obchoduje se s nimi na burze v Hongkongu. Omezený počet nejkvalitnějších emisí se kupuje i na amerických burzách NYSE a Nasdaq.
Asi 80 procent objemu obchodů s akciemi na trhu A zajišťují drobní investoři. Vzhledem k tomu, že tato skupina investorů nedávný Greenspanův komentář označila za zavádějící, je možné, že trh bude ještě nějakou dobu v růstu pokračovat, tvrdí analytici.