"Společnost Eni žádnou nabídku nepředložila," řekl Kownacki na dotaz, aby se vyjádřil ke spekulacím, že Italové chtějí v ČeR získat většinu. O záležitosti se podle něj ani nevedou žádná jednání.
PKN Orlen Českou rafinérskou ovládá prostřednictvím Unipetrolu, který drží v ČeR 51 procent akcií. Unipetrol je součástí skupiny PKN. Kownacki řekl, že Unipetrol nemá zájem se podílu v ČeR zbavovat.
Kownacki kromě toho řekl, že PKN Orlen chce rozšířit síť čerpacích stanic v Litvě a Lotyšsku, aby tam zvýšil tržní podíl nad 15 procent. Podnik by prý v nejbližších letech mohl vstoupit i na estonský trh.
"Z 27 čerpacích stanic, které teď mámě v Litvě, jich do roku 2012 budeme mít v Litvě a Lotyšsku asi 200," řekl šéf PKN.
Záměrem podniku je pokračovat v hledání nových nalezišť ropy a management analyzuje několik projektů ve střední Asii, na Blízkém východě a v severní Africe. Podnik také objevil zemi, která by mohla sloužit jako lokalita k nákupu skladu ropy.
"Nemohu říci, která je to země, především proto, že o ní uvažujeme velmi vážně. Je to malá země a leží mimo oblasti, o nichž jsem se zmínil. Není to ani Rusko nebo oblast Severního moře," řekl.
Polský list Dziennik však dnes napsal, že PKN Orlen rezignoval na nákup ložisek na Východě. Poté, co společnost dostala košem od kazašského koncernu KazMunaiGaz, rozhodla se nerealizovat podobné rozhovory v Ázerbájdžánu.
"Zastavujeme realizaci dřívějších plánů," řekl deníku ředitel PKN Orlen Piotr Kownacki. Největší polský palivový koncern tratí podle listu na ochlazení politických vztahů mezi Polskem a Ruskem. Ukázal to nedávno nedávno energetický summit v Krakově, na němž chyběl kazašský prezident Nursultan Nazarbajev.