"Pro nás to znamená osm milionů korun. Myslíme se, že novela zákona poškodí české rafinerie," řekl Ottis. Česká asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (CAPPO), které Ottis předsedá, se proto bude snažit tlačit na vládu, aby zákon v budoucnu přehodnotila.
"Německý model se nám zdá příznivější. Je kombinací zákonného tlaku a pozitivní ekonomické motivace," řekl Ottis. V Německu je povinnost přidávat dvě objemová procenta biopaliv do pohonných hmot, nad dvě procenta získávají výrobci státní podpory, uvedl Ottis.
Ani pokuty podle něj nejsou v Německu tak razantní, jako v případě českého modelu. "Němci mají pokutu za nedodržení dvou procent biopaliv 16 až 18 korun za litr. Česká republika přijala čtyřnásobnou sumu. Je tohle demonstrace síly? Je to neuvěřitelné číslo," uvedl Ottis.
Podpora společností, která biopaliva budou vyrábět, v České republice podle něj chybí. Například slovenská a polská vláda výrobce biopaliv podpořila, řekl Ottis.
"Budou mít oproti českým výrobcům nižší výrobní náklady. Díky subvenci mohu dodávat na český trh. Obáváme se, že část nebo celé náklady ponesou české firmy sami," řekl Ottis.
Do motorové nafty se budou přimíchávat dvě objemová procenta metylesteru řepkového oleje. Jistý odbyt ale čeští zemědělci pěstující řepku olejku mít nebudou, míní Ottis.
"Trochu nás překvapilo sebevědomí některých účastníků celého legislativního procesu, že čeští zemědělci budou výhradními dodavateli pro výrobu biopaliv. Vedení firem bude hledat široko daleko nejlacinější zdroj," uvedl Ottis.
Novelu zákona o ochraně ovzduší přijala sněmovna na počátku května. Bude se jí ještě zabývat Senát a poté půjde k podpisu prezidentu republiky. Původní vládní návrh počítal s přimícháváním až od 1. ledna 2008. Poslanci také přijali pozměňovací návrh, podle něhož toto procento vzroste od 1. ledna 2009 na 4,5 procenta.