Surface je v podstatě osobní počítač s operačním programem Windows Vista, instalovaným do zářivě černého stolu. Na jeho horní desce je dotykový monitor s úhlopříčkou 76 centimetrů a pod ním je umístěno pět snímacích kamer. Uživatelé mohou pracovat s přístrojem doteky nebo tahy prstů, tužky či štětce, nebo pomocí různých předmětu opatřených čárovým kódem.
Na rozdíl od většiny dotykových monitorů dokáže Surface odpovídat na více než jeden dotek zároveň. "Malovat" tak na něm bude možné třeba všemi deseti prsty současně.
Microsoft dnes představí svůj přístroj na technologické konferenci v kalifornském Carlsbadu. V listopadu by měl produkt přijít do prodejen T-Mobile USA. Stát má mezi 5000 a 10.000 dolary (až 210.000 korun). Na úroveň dostupnou běžným spotřebitelům by se přístroj měl dostat během tří až pěti let, uvedla firma.
Zpočátku budou nové počítače v prodejnách T-Mobile pomáhat zákazníkům ve výběru mobilních telefonů. Instalovány budou také do hotelů sítě Sheraton a kasin společnosti Harrah's. Tam je budou moci návštěvníci používat k objednávkám, účtování a k dalším službám konkrétní provozovny.
Microsoft se zatím zaměřoval hlavně na vývoj softwaru, výjimku však již udělal například u hudebního přehrávače Zune a herní konzoly Xbox. Firma se nyní rozhodla nevyužít svých obvyklých výrobních partnerů a převzala kontrolu nad výrobou Surface sama s pomocí nezveřejněného smluvního výrobce.
Zakladatel Microsoftu Bill Gates prosazuje dotykovou technologii již léta vcelku neúspěšně. Surface však přichází se zcela odlišným tvarem počítače, což může podle expertů zabrat. "Je to hrozně jednoduché a lidem se to opravdu bude líbit, protože to napodobuje to, co dělají ve skutečném světě," řekl Pete Thompson z divize Microsoftu, která Surface vyvinula.