Světové prvenství si drží Německo s 32 miliony smluv; třetí je Rakousko s 5,2 miliony smluv. Počet smluv k počtu obyvatel se u všech tří zemí pohybuje kolem 60 procent, přičemž ČR má nejštědřejší státní podporu, uvedl Lukáš.
Čtvrtým největším trhem s 1,3 miliony smluv je Slovensko, které překonalo Rakousko v počtu úvěrů. Podle Lukáše je to způsobeno především mírnějšími požadavky slovenských spořitelen na poskytování úvěrů. Češi jsou druzí za Německem i v počtu úvěrů.
Počet klientů stavebních spořitelen v Česku v posledních letech klesá. Důvodem je novela zákona o stavebním spoření z ledna 2004, která snížila maximální státní podporu stavebního spoření na 3000 ze 4500 Kč. Podle Lukáše ovšem dochází již ke stabilizaci počtu klientů trhu. "Očekáváme v dlouhodobém horizontu, že bude uzavírán přibližně jeden milion nových smluv ročně," uvedl Lukáš. Loni spořitelny uzavřely přes 820.000 nových smluv.
Úvěrů by měly během několika let stavební spořitelny poskytovat za 90 miliard korun ročně. Loni to bylo přes 51 miliard korun. "V současnosti je až 66 procent klientů stavebních spořitelen, kteří si nevezmou během spoření úvěr, ale prostředky následně v nějaké podobě využijí na bydlení," uvedl Lukáš.
Podle něj jsou takoví klienti pro stavební spořitelny přínosem, protože svými úsporami pomáhají získat spořitelnám prostředky na úvěry jiných klientů. "Ve chvíli, kdy by takoví klienti nebyli, došlo by ke zdražení úvěrů, protože by si spořitelny musely půjčovat peníze na volném trhu," upozornil Lukáš s tím, že k tomu by krátkodobě mohlo dojít kolem roku 2013. Podle výpočtů asociace je pro samofinancování úvěrů spořitelnami potřeba na jednoho klienta s úvěrem tří až čtyř spořících klientů.
Za nejperspektivnější klienty považují stavební spořitelny lidi od 15 do 24 let. Z jejich celkového počtu má totiž stavební spoření uzavřeno 68 procent. "Z nich se budou rekrutovat především klienti, kteří si vezmou úvěr," uvedl Lukáš. Naopak lidé ve věku 45 až 59 let si již podle Lukáše tolik úvěrů neberou a stavební spoření využívají spíše jako zabezpečení na stáří. Ve věku 25 až 44 let má stavební spoření uzavřeno kolem 65 procent Čechů.
Za posledních pět let stavební spořitelny poskytly téměř 765.000 úvěrů na bydlení; hypoteční banky 197.000. Ovšem v objemu úvěrů vedou hypoteční banky s 300 miliardami poskytnutých úvěrů. Spořitelny půjčily od roku 2002 téměř 190 miliard korun. Úvěry ze stavebního spoření lidé spíše využívají v kombinaci s hypotékou nebo na menší rekonstrukce.
Česká republika patří vedle Německa i k zemím s největším počtem stavebních spořitelen na trhu. V Německu působí 11 stavebních spořitelen, v České republice šest a v Rakousku pět.
Podpora bydlení pomocí stavebního spoření ovšem již není pouze záležitostí Evropy. Podle údajů asociace stavebních spořitelen se od roku 2004 rozvíjí stavební spoření i v Číně, i když pouze v jednom kantonu. Spoření začíná rovněž fungovat v Kazachstánu a dva roky je dostupné i Rumunům.