Pokud bude Česko chtít vstoupit v roce 2012, rozhodovat se bude o jeho připravenosti až v roce 2011, uvedl dnes Almunia. Podle něj však rok 2012 znamená, že bude muset začátkem roku 2009 vstoupit do mechanismu směnných kurzů ERM 2, který je předstupněm členství v eurozóně a v němž je, nebo byla většina zemí, které s Českem vstupovaly do EU v roce 2004.
Navzdory tomu, že je Almunia přesvědčen o bezproblémovosti budoucího přijetí eura v Česku, dnes ČR kritizoval za současný vývoj veřejných financí. Česká republika se totiž v minulosti zavázala, že letos schodek veřejných financí nepřekročí 3,3 procenta HDP, přičemž podle odhadů se bude pohybovat spíše kolem čtyř procent.
Původně se počítalo s tím, že dnes komise kromě hodnocení konvergenčního programu, který je jakýmsi plánem na cestě země k euru, zveřejní i soubor opatření, jež Česko bude muset přijmout k nápravě nadměrného deficitu. Začátkem července pak měli opatření schválit i ministři financí Evropské unie.
Komise se ale Česku rozhodla dát více času a rozhodování o opatřeních odsunula. Na stůl ministrů financí se tak dostanou nejdříve v říjnu. Almunia časový skluz zdůvodňuje především skutečností, že česká vláda minulý týden schválila balíček reformních opatření. Podle něj je reformy ještě před vydáním souboru doporučení třeba posoudit a teprve poté dělat závěry.
Eurokomisař se tak pravděpodobně v dohledné době několikrát sejde s ministrem financí Miroslavem Kalouskem, a nechá si od něj reformy "vysvětlit". Bude chtít vysvětlit i propad státního hospodaření mezi rokem 2006 a 2007. Zatím prý není schopen příčinu nárůstu deficitu přesně posoudit. I když za ním prý vidí především "bezvládí", které Česko zasáhlo po loňských volbách, a pravděpodobně i sociální balíčky, které poslanci napříč politickým spektrem schválili rovněž před volbami.
Odpověď však očekává i na otázku proč se v minulých letech výrazně lišily odhady výše deficitu rozpočtu se skutečností. České ministerstvo financí totiž v minulosti téměř vždy předpovídalo větší schodek, než jaká nakonec byla skutečnost. To podle něj částečně komplikuje prognózy vývoje veřejných financí.
Eurokomisař také vládě doporučil, aby neváhala s přijetím penzijní a zdravotnické reformy. Podle něj má Česko ideální podmínky. Velmi nízký celkový dluh, který může využít a ještě poměrně dost času.