"Padělání pokračuje a představuje velkou hrozbu pro naše zdraví, bezpečnost a hospodářství," uvedl evropský komisař László Kovács. Nejvíce zabaveného zboží pochází podle něj z Číny, více než 80 procent. Nejčastěji zabaveným produktem jsou cigarety, které tvoří asi 60 procent všech padělků, jejichž cesta se zastavila již na hranicích.
Přestože cigarety zůstávají stálicí pašeráků, objem ostatního zabaveného zboží roste podstatně rychleji. V podstatě objem každého padělaného produktu s výjimkou cigaret se více než zdvojnásobil. Počet zabavených cigaret roste pomaleji.
Daleko nebezpečnější je ale nárůst padělaných léků, které proudí do Evropské unie. Loni jich celníci zabavili celkem 2,5 milionu, přitom v roce 2005 to bylo 500.000. Za nebezpečnými medicínskými padělky ovšem nestojí jen Čína. Největším producentem je Indie, kterou následují Spojené arabské emiráty a až třetí je právě Čína. Všechny tři země jsou zodpovědné za 80 procent těchto zabavených padělků.
S rostoucím počtem zabavených padělků a pirátských nahrávek roste i počet celních zátahů. Loni se jich uskutečnilo zhruba 37.000, což je o 40 procent více než v roce 2005. Jedním z největších byla operace DAN, která se uskutečnila loni v září a při níž celníci ze 13 zemí Evropské unie zabavili 92 kontejnerů plných padělaných hraček, slunečních brýlí, bot a falešných náhradních dílů na automobily.