Kontroloři z různých institucí chodí k podnikatelům neorganizovaně a zdržují je od práce, popsal Říman. Například kontrolu alkoholu a tabákových výrobků na tržištích má nyní na starosti pět různých institucí. Každá z nich má k problematice jiný přístup. "Co mu jedna povolí, to druhá zakáže. V takovém prostředí se opravdu nedá podnikat," konstatoval Říman.
Podobně to bylo například i u České obchodní inspekce a živnostenských úřadů. To už se ale daří řešit, podotkl Říman. Hospodářská komora nyní jedná s ministerstvy práce a sociálních věcí a financí o přístupu finančních úřadů a úřadů práce k nelegálnímu zaměstnávání, doplnil prezident komory Jaromír Drábek. "Velmi nás tato situace tíží, protože nastavuje špatné konkurenční prostředí," řekl.
ČOI již společné kontroly zahájila. Mluvčí ČOI Miloslava Fléglová řekla, že inspektoři ČOI společně s pracovníky živnostenských úřadů nedávno kontrolovali například 16 bazarů, zastaváren, restaurací, cestovních agentur, stánků a prodejen se smíšeným zbožím.
S pracovníky cizinecké policie inspektoři ČOI zkontrolovali i stánkaře na tržnici v Loučné pod Klínovcem. "Při těchto kontrolách bylo zabráno přes 800 kusů napodobenin hudebních a filmových nosičů a 326 kusů textilních výrobků, jejichž prodejem by majitelům práv duševního vlastnictví vznikla škoda ve výši přesahující 750.000 korun," podotkla Fléglová.
V Česku je registrováno kolem 1,7 milionu živnostníků. Jen loni se jich nově zaregistrovalo 25.000. Také nováčkům chce vláda usnadnit start podnikání. Od roku 2008 by měla platit novela živnostenského zákona.
"Ta novela jde hodně liberálním směrem. Bude to i ukázka toho, zda ty často opakované názory na potřebu deregulace myslíme skutečně vážně," shrnul Říman. Jednodušší a rovná pravidla jsou pro podporu malého a středního podnikání lepší než dotace, které zvyšují byrokracii a vytváří závist mezi podnikateli, míní ministr.
Proto ministerstvo například plánuje, že formulář k žádosti o podnikání by mohl míst namísto 14 stránek jen dvě. Začínající živnostníci nyní vyplňují údaje, které stát nepotřebuje, vysvětlil Říman. Začínající podnikatelé, kteří mají ve svém oboru ukončené vzdělání, by také nemuseli projít dosud povinnou praxí.
Kromě toho ministerstvo navrhuje, aby se podnikatelům vydával pro všechny obory jediný průkaz ve formě výpisu z živnostenského rejstříku. Teď mají podnikatelé pro každý obor speciální živnostenský list, každý přijde na 1000 Kč. Podle Římana tak bude změna znamenat výraznou administrativní i finanční úsporu.