Vyčíslením škod asociace podporuje své tvrzení, že státním podnikem připravované změny v jeho obchodní politice nejsou správné. LČR nyní připravují vypsání takzvaných střednědobých tendrů na práce v lesích na roky 2008 až 2010. Lesnickým firmám se zejména nelíbí, že podnik chce díky chystaným tendrům získat větší kontrolu nad lukrativním prodejem dřeva.
Orkán Kyrill v lesích státního podniku poničil asi 5,1 milionu metrů krychlových dřeva, což představuje přibližně dvě třetiny jeho letošní plánované těžby. Zároveň jde o největší kalamitu v historii podniku.
"Vzniklá situace se škodami na státním lesním majetku je plně zaviněna zvoleným modelem likvidace kalamity. Neschopnost státního podniku řídit zpracování kalamity a následně zobchodovat zpracované dříví dokazuje nefunkčnost zvoleného modelu," tvrdí Indra. Dodal, že všechny předcházející kalamity byly vždy úspěšně zlikvidovány privátními lesnickými a zpracovatelskými subjekty bez významných škod na majetku státu.
ČAPLH také vyzval LČR a ministra zemědělství k odtajnění auditu o výhodnosti hospodaření v lesnictví, který pro LČR začátkem roku zpracovala společnosti Ernst&Young. "Vyzýváme ministra (zemědělství Petra) Gandaloviče a vedení LČR, aby bez předložení a projednání této rozsáhlé studie dozorčí radě LČR a především lesnické a dřevařské veřejnosti nepokračoval v nevratných krocích a změnách v ekonomickém modelu fungování státního podniku," uvedl Indra.
Dosud firmy ve státních lesích pracují na základě časově omezených zakázek, které jim podnik zadal na likvidaci kalamity po lednovém orkánu Kyrill. Ve druhém pololetí letošního roku by se mělo v lesích pracovat na základě 278 tendrů, jež podnik nyní vyhodnocuje. Původní tendr, podle kterého se mělo ve státních lesích letos pracovat, podnik kvůli změněné situaci po orkánu zrušil.