...osmiměsíčního období se sazbou 2,50 procenta rozhodl hlas guvernéra Zdeňka Tůmy.
S platností od pátku 1.června stoupne klíčová dvoutýdenní repo sazba na 2,75 procenta, diskontní sazba na 1,75 procenta a lombardní sazba na 3,75 procenta, oznámila ČNB.
České úrokové sazby tak budou nejvýš od ledna roku 2003, přesto budou nejnižší v Evropské unii a 100 bazických bodů po hladinou eurozóny.
V průzkumu Reuters předpokládala toto rozhodnutí drtivá většina analytiků kvůli signálům o oživení inflace a domácí spotřeby.
Jejich sázky navíc zvýšila informace o absenci Vladimíra Tomšíka, který byl trhem vnímám jako zastánce nízkých úroků.
Hlasování o sazbách skončilo poměrem tři ku třem a o utažení měnové politiky tak musel rozhodnout hlas guvernéra Tůmy předsedajícího jednání.
Naposledy podobná situace při hlasování nastala v srpnu 2001.
Guvernér uvedl, že zvýšení sazeb si vynutila rizika směřující k vyšší inflaci. Dodal, že kolegové, kteří hlasovali pro ponechání sazeb, chtěli počkat do července na novou inflační prognózu banky.
"Jsou různá pro a proti při uvažování o nastavení měnověpolitických sazeb, nicméně nakonec převážil názor, že rizika jsou mírně proinflační," řekl Tůma.
"Není tady nějaký segment, který bychom označili jako dramaticky proinflační, ale přitom výhledu vpřed to hodnotíme jako kumulaci mírně proinflačních rizik," dodal.
PROINFLAČNÍ VÝHLED
ČNB vidí jako hlavní rizika naplnění své prognózy vyšší dubnovou inflaci, vyšší očekávané inflační tlaky z ekonomiky včetně růstu mezd, vývoj v eurozóně a mírně slabší kurs koruny proti euru než ten, se kterým počítá ČNB.
Právě riziko, že inflace v ročním výhledu míří nad tříprocentní cíl banky, vyvolává potřebu utažení měnové politiky.
"K dnešnímu kroku zavelela především nečekaně slabá koruna vůči euru. Kurs již nebrzdí inflaci tak, jak jsme byli zvyklí," uvedl Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank.
"Rekordní spotřeba obyvatelstva a robustní maloobchodní tržby si rovněž řekly o růst úroků," dodal.
Koruna v reakci na zprávu z ČNB posílila až na 28,250 ze 28,360, kde stála před ní. Je však zhruba o 2,7 procenta slabší proti historickým maximům ze začátku roku.
Dlouho však česká měna z vyšších úroků těžit nebude, protože Evropská centrální banka (ECB) chystá podle všeobecného očekávání trhu podobný krok na 6.června.
Pokud ECB zvýší svou hlavní sazbu na 4,0 procenta, opět rozšíří úrokový diferenciál vůči ČNB na dosavadních 125 bazických bodů.
"Odklad rozhodnutí o změně repo sazby by ve světle zvýšení sazeb ECB... patrně dále tlačil korunu k oslabení a vedl by k nutnosti rychlejšího zpřísnění měnové politiky v následném období, a to pod tlakem událostí," řekl Pavel Sobíšek, hlavní ekonom pražské HVB Bank.
"Ani dnešní zvýšení ale není zárukou, že došlo ke včasnému podchycení případných inflačních tlaků. Dnešní změna nezůstane izolovaným krokem, ale je začátkem dlouhodobějšího procesu."
Analytici čekají, že banka do konce roku ještě minimálně jednou zvedne sazby, růst repo sazby na 3 procenta odhadují nejdříve v červenci.
PRO KOMENTÁŘE GUVERNÉRA TŮMY KLIKNĚTE NA [ID:nBUC151414].
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]