"Jedná se o zoufalý pokus, jak dostat OVB k jednacímu stolu, kde v jeho průběhu si vyjasníme stanoviska stran a budeme hledat řešení přijatelné jak pro samotné poškozené vkladatele, tak pro OVB Allfinanz," řekl ČTK v průběhu protestu zmocněnec sdružení Investoři Helvag Jiří Kohlíček.
Dnešního protestu se zúčastnilo pouze asi 15 lidí z nejméně 1200 v celé ČR, kteří celkem do Helvagu investovali minimálně 300 milionů korun. Jeden z protestujících měl ceduli s nápisem "OVB - Opravdu Velká Blamáž". Kohlíček přítomným klientům a novinářům přečetl text výzvy k jednání; jeho hlas přitom bylo ale špatně slyšet, neboť na parkovišti OVB Allfinanz po celou jezdily čisticí vozy a uklízely parkoviště.
Částku 450.000 korun vložil do Helvagu i Václav Švarc, který zároveň pro OVB Allfinanz pracoval jako poradce. Produkt Helvag proto doporučil i svému bratru a synovi i nejlepším přátelům, z nichž část vinou toho ztratil. Dnes jej mrzí, že projekt neprohlídl. "Můžu uvěřit já, ale ne analytické centrum profesionálů v Kolíně, kteří prověřovalo každý finanční dům tak, aby nám jej mohli předložit a my mohli dělat svou práci, prodávat," řekl ČTK.
Výzvu k jednání dnes převzala právnička Blanka Doležalová. "OVB Allfinanz tento produkt pouze zprostředkovala a samozřejmě nemůže nést odpovědnost za kriminální jednání ve vedení své partnerské společnosti. Tuto odpovědnost absolutně necítí, a to ani právně, ani morálně," řekla přítomným.
Produkt podle ní firma prověřovala a nebyly žádné indicie o tom, že by měl být v nepořádku, navíc byl spolufinancován i zahraničními bankami. "Z hlediska ekonomického a rentabilního byl shledán jako ekonomicky výhodný a právně zcela v pořádku," podotkla. OVB Allfinanz již dříve oznámila, že na Kohlíčka podala trestní oznámení pro podezření z trestných činů poškozování dobrého jména společnosti a nekalé soutěže.
Případ Helvag podle Unie společností finančního zprostředkování a poradenství poškodil pověst nejenom společnosti OVB, ale celého trhu finančního zprostředkování a poradenství. Stále větší počet subjektů na trhu si podle unie uvědomuje, že zřeknutí se odpovědnosti a případné vleklé soudní spory nejsou přijatelné. V Rakousku například poradenská firma AWD odškodnila klienty, kteří vložili peníze do nemovitostní společnosti BODEN INVEST, jež později zkrachovala.
OVB Allfinanz, která byla založena v Německu před více než 30 lety, přišla na český trh v roce 1993 jako vůbec první korporace zabývající se finančním poradenstvím. V té době patřila již mezi nejrozšířenější společnosti tohoto druhu v ostatních zemích Evropy. Komise pro cenné papíry udělila v roce 2003 OVB Allfinanz pokutu 100.000 korun za porušení zákona o cenných papírech. OVB Allfinanz mimo jiné klientům nabízela zahraniční fondy, které neměly povolení pro ČR.