Akciím se podle obchodníků dařilo díky příznivým výsledkům hospodaření firem v prvním čtvrtletí a výkonům akcií vyplácejících dividendy. Nade všemi pak čněly akcie petrochemické skupiny Unipetrol, jež přidaly 14,6 procenta na 274,3 koruny. Významnou měrou k tomu přispěla zpráva o prodeji části klíčového podniku holdingu České rafinérské údajně za cenu, která by výrazně zvýšila hodnotu celého Unipetrolu.
Akciím ČEZ pomohl k růstu o 6,3 procenta na 1074 korun i výkup vlastních akcií v objemu vyšším než procento základního kapitálu. Cílem ČEZ je nákup až desetiny vlastních akcií. Pomohly i zprávy o očekávaném zdražení elektřiny nebo projekt v Bosně a Hercegovině za rekordních 39 miliard korun.
Z dalších emisí akcie společnosti Philip Morris vyrostly o 4,8 procenta na 10.513 korun. Naproti tomu akcie realitní skupiny ECM klesly o 4,3 procenta na 1820 korun a akcie výrobce léčiv Zentiva oslabily o tři procenta na 1441 korun.
Celkové obchody s akciemi v pátém měsíci narostly výše nad roční průměr na zhruba 83,3 miliardy korun z dubnového objemu 77 miliard korun.
Následující týdny by již akciím přát tolik neměly. "Korekce na akciových trzích by podle našeho mínění přijít měla a očekáváme ji v první polovině měsíce června," uvedl na dotaz ČTK Lukáš Moravec ze společnosti Key Investments. Podle obchodníka obratu nasvědčují zejména rekordní hodnoty indexů na většině vyspělých trhů a také nejistoty ohledně dalšího ekonomického vývoje v největších světových ekonomikách v Číně a USA.
Při loňském květnovém výprodeji trh propadl o více než 11 procent a poté ztrátu zcela dohnal až na podzim.