...období, ukázal ve čtvrtek návrh českého alokačního plánu.
ČEZ, který je největším domácím emitentem oxidu uhličitého, tak získá množství povolenek, které přesně odpovídá výši emisí v loňském roce. Jedna povolenka opravňuje společnost vypustit do ovzduší jednu tunu skleníkového plynu.
Alokační plán, který zveřejnilo Ministerstvo životního prostředí na internetových stránkách, čeká ještě 30denní připomínkové řízení a poté jej budou definitivně schvalovat vláda a Evropská komise.
Představitelé resortu životního prostředí však neočekávají, že by návrh doznal podstatnějších úprav poté, co se na metodice rozdělení povolenek dohodli s Ministerstvem průmyslu a obchodu.
"Nepředpokládám, že by se měnil mechanismus výpočtu," uvedl na tiskové konferenci Pavel Zámyslický z odboru změny klimatu.
Česká vláda má k dispozici pro následující alokační období 86,8 milionu povolenek, které rozdělí mezi domácí podniky. Limit stanovila Česku Evropská unie.
Česko původně žádalo roční příděl 101,9 milionu povolenek proti 97,6 milionu v letech 2005 až 2007, což zdůvodňovalo očekávaným silným růstem domácího průmyslu. Kabinet minulý týden rozhodl, že proti zkrácení alokace Evropskou komisí podá žalobu.
Při rozdělení povolenek jednotlivým podnikům tak měla ministerstva zúžený prostor a rozhodla se přidělovat plošně, aniž by zohlednila takzvané "early action", tedy preventivní opatření ke snížení emisí.
Výpočet alokace vychází z průměrných emisí jednotlivých znečišťovatelů v letech 2005 až 2006, které se navyšují o 8 procent v případě malých provozů a o 1,7 procenta u velkých.
"(Ale) v zásadě je to pro ČEZ pozitivní, protože v jejich případě je snížení proporcionálně nižší než v případě Česka jako celku," uvedl analytik Lukáš Dufek z Komerční banky.
Akcie ČEZ končily čtvrteční seanci na 1074 korunách, proti středečnímu závěru silnější o 0,85 procenta.
Alokační plán dále počítá s rezervou 1,3 milionu povolenek ročně na případné nové zdroje. Pokud se tyto povolenky nevyužijí, budou prodány v dražbě na závěr alokačního období, uvedli představitelé MŽP.
Příděl se krátil také litvínovské petrochemické firmě Chemopetrol, největšímu emitentu oxidu uhličitého ze skupiny Unipetrol , který získá ročně 3,1 milionu povolenek proti 3,5 milionu v období 2005 až 2007.
PRO POVOLENKY VYBRANÝCH FIREM KLIKNĚTE NA [ID:nKOR143698].
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]