V meziročním srovnání se HDP EU i eurozóny zvýšil shodně o 0,6 procenta. I to znamenalo zpomalení, protože v posledních třech měsících minulého roku HDP rostl o 0,9 procenta.
Ve srovnání s výkonem předešlého čtvrtletí zeslábla spotřeba domácností, která v zemích eura meziměsíčně mírně klesla a v EU stagnovala. Slabší byl také vývoz, jehož hodnota stoupl v EU i eurozóně o 0,3 procenta po tempu kolem tří procent minule. Naopak živější byly investice, které vzrostly o 2,5-2,6 procenta proti růstu o 1,5-1,8 procenta na konci loňského roku.
EU se letos výjimečně díky prudkému zpomalení v USA daří růstem překonávat největší světovou ekonomiku. HDP Spojených států rostl ve srovnatelných číslech meziročně o 1,9 procenta. Pomalejší bylo Japonsko, druhá největší jednotlivá ekonomika světa, kde HDP za první čtvrtletí posílil o 2,2 procenta.
Ze 13 zemí EU, které již své údaje za první čtvrtletí dodaly, rostlo meziročně nejrychleji Lotyšsko, jemuž se podařilo růst o 10,7 procenta. Následovalo Estonsko s 9,9 procenta a Slovensko s devíti procenty. Česko zatím údaje nedodalo. Nejpomalejší byla Francie, kde růst činil dvě procenta. Německo, největší ekonomika EU, vykázalo expanzi o 3,6 procenta.
Pro celý letošní rok poslední prognóza Evropská komise předpokládá růst HDP 2,9 procenta pro celou Evropskou unii a 2,6 procenta pro eurozónu. V příštím roce by měl růst postupně zpomalit na 2,7 procenta v případě EU a na 2,5 procenta u eurozóny, uvedla komise v květnu.