Právnička EPS Jana Koukalová dnes s odkazem na oficiální statistiky SÚIP řekla, že nejvíce nedostatků vůči pracovněprávním a bezpečnostním předpisům (48 druhů) v loňském roce odhalily kontroly v obchodním řetězci Ahold, který za to od inspektorátů práce dostal celkovou pokutu 10.000 korun.
Nejvyšší sankci, a to 150.000 korun, musí zaplatit za deset druhů pochybení hypermarkety Kaufland. Bez pokuty loni naopak zůstaly obchodní řetězce Billa (17 druhů pochybení), Baumax (11), Delvita (23), Tesco (sedm), Lidl (šest), Hornbach (šest) a Makro (dva druhy pochybení).
"Ze zprávy SÚIP je zřejmé, že porušování pracovněprávních předpisů v hypermarketech ojedinělé není. Inspekce práce má v takových případech možnost uložit pokutu až do výše dvou milionů korun. Tohoto zákonného oprávnění však evidentně nevyužívá," uvedla Koukalová.
Nejčastěji inspekce práce loni podle Koukalové odhalila porušování předpisů v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců při práci, nedodržování stanovených přestávek mezi směnami či nepřetržitého odpočinku v týdnu. Někteří obchodníci svým zaměstnancům také nadměrné nařizovali přesčasy a měli nesrovnalosti v jejich proplácení.
"Pokud obchodním řetězcům se silným tržním postavením SÚIP ukládá za nedodržování právních předpisů pokuty v řádu desetitisíců korun za rok, v mnoha případech dokonce pokuty žádné, nelze to považovat za efektivní vymáhání práv zaměstnanců," poznamenala Koukalová, podle které SÚIP podobně přistupoval k pokutám ukládaným obchodníkům i v roce 2005.