Podle mluvčího skupiny ČEZ pro severní Čechy Oty Schneppa budou při přestavbě vyměněny čtyři 200 MW kotle, v elektrárně budou zrekonstruovány elektroodlučovače, vybuduje se i nové odsíření. Nová elektrárna nebude mít již komín, protože spaliny budou odváděny do chladicích věží. Současný 300 metrů vysoký komín nechá firma zbourat. Elektrárna bude po rekonstrukci moci být v provozu do roku 2035, kdy bude vytěžen i sousední hnědouhelný důl Libouš.
Obnova elektrárny zvýší oproti současností její účinnost, a umožní tak spalovat i méně kvalitní uhlí. Elektrárna má být zároveň šetrnější k životnímu prostředí. Emise oxidu siřičitého klesnou o 70 procent, oxidů dusíku o 65 procent a oxidu uhličitého o 15 procent.
V tušimické elektrárně z roku 1974 s instalovaným výkonem 800 megawattů ve čtyřech blocích nyní pracuje 182 lidí. Po zahájení výroby v obnoveném zdroji při stejném výkonu přijde kvůli moderní technologii o práci asi 70 zaměstnanců. Elektrárna Tušimice I byla uvedena do provozu v roce 1964, výrobu ukončila v roce 1998.
ČEZ v příštích letech chystá modernizaci dalších elektráren. Generální ředitel Martin Roman řekl že modernizace je pro firmu zcela zásadní, protože spotřeba elektřiny v České republice stále roste. "Kdybychom elektrárny neobnovili, tak by do roku 2015 skončily," uvedl.
Do obnovy elektráren chce ČEZ v příštích letech investovat zhruba 100 miliard korun. Po rekonstrukci v Tušimicích začne i obnova nedaleké elektrárny Prunéřov II, kde hodlá ČEZ instalovat tři 250 MW kotle. Do roku 2012 pak firma počítá s tím, že postaví zcela nový blok v elektrárně Ledvice na Teplicku o výkonu 660 MW, stejný blok vyroste nejspíše i v Počeradech.
Ředitel divize výroba skupiny ČEZ Jiří Borovec dnes prohlásil, že firma chce modernizovat i vodní elektrárny a stavět elektrárny využívající vítr či spalující biomasu. Podle něho ale ani tak nebude České republice vyrobená elektřina stačit. ČEZ proto v budoucnu uvažuje i o výstavbě jednoho nebo dvou bloků jaderné elektrárny.