Finanční úřady loni uspěly zhruba ve čtvrtině případů a podařilo se jim získat 5,2 miliardy korun, tedy o 92 milionů víc než o rok dřív. Podle ministerstva financí jde o příznivý vývoj - například podíl získaných peněz na celkových nedoplatcích vzrostl ze 6,3 procenta v roce 2004 na loňských 7,6 procenta. Úřady ale odhadují, že více než dvě pětiny nedoplatků jsou nedobytné.
Státu v lepším vymáhání nedoplatků na daních brání hlavně to, že řada dlužníků nemá takový majetek, který se dá vymáhat exekucí. Pokud ho mají, je obtížné ho dohledat a zajistit. Často se také stává, že zejména firmy utlumí či ukončí své aktivity, nezaplatí dlužné daně a pokračují v činnosti v nově zřízených společnostech. MF si také stěžuje na praxi bank, které po doručení exekučního příkazu zpravidla neprodleně vyrozumí svého klienta a hned mu zřídí nový účet, kam mu chodí peníze, zatímco na zablokovaný účet už mu banka platby nepřipisuje.
Finanční úředníci jsou podle zprávy dlouhodoběji úspěšnější při vymáhání částek do deseti milionů korun. Nedoplatky nad deset milionů jsou naproti tomu z větší části nedobytné nebo vymahatelné jen z části. Roste počet daňových dlužníků v konkurzu i nedoplatky, které od nich stát vymáhá.
Kromě finančních úřadů eviduje nedoplatky i Česká správa sociálního zabezpečení. Ty se týkaly hlavně pojistného na sociální zabezpečení a státní politiku zaměstnanosti. Další nedoplatky se týkaly celní správy.