Meziroční přírůstek průměrné nominální mzdy za první čtvrtletí patří k nejvyšším od druhého čtvrtletí 2002, kdy mzdy stouply rovněž o 7,8 procenta. Jedinou výjimkou tak bylo první čtvrtletí 2004, kdy se na vysokém tempu růstu (o 8,9 procenta) významně podílel i vývoj platů v nepodnikatelské sféře. U té tehdy došlo k úpravě platových poměrů přechodem z dvanáctitřídní stupnice platových tarifů na šestnáctitřídní.
V podnikatelské sféře se v letošním prvním čtvrtletí průměrná mzda zvýšila meziročně o 1584 Kč, tedy o 8,3 procenta, zatímco reálná mzda v tomto odvětví vzrostla o 6,7 procenta. V nepodnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila o 1116 Kč, tedy o 6,1 procenta a reálná mzda stoupla o 4,5 procenta.
"Pokračující hospodářský růst patrně umožňuje podnikům lépe finančně ohodnotit své zaměstnance. Nezanedbatelným faktorem působícím na růst mezd v letošním prvním čtvrtletí je jistě i to, že byla velmi mírná zima, zatímco ve srovnatelném období předchozího roku byly klimatické podmínky naopak velmi nepříznivé, a práce zejména ve stavebnictví, a následně i v navazujících odvětvích, tak v letošním roce mohly probíhat bez významnějšího sezónního výkyvu," komentoval výsledky ČSÚ.
Průměrná nominální mzda poklesla v odvětví rybolov a chov ryb, a to o tři procenta. Nízký relativní růst nominálních mezd zaznamenaly zdravotní a sociální péče a veterinární činnosti, kde mzdy vzrostly o 3,1 procenta. Zaměstnanci ve vzdělávání si v prvním čtvrtletí meziročně přilepšili o šest procent.
Nejvyšší růst v prvních třech měsících letošního roku vykázalo stavebnictví, kde se mzdy zvýšily o 13,2 procenta. Zemědělství, myslivost, lesnictví zaznamenaly nárůst o 10,5 procenta a těžba nerostných surovin o 10,3 procenta.
Nejvyšší nominální mzdy dlouhodobě pobírají zaměstnanci sektoru finančních institucí, v prvním čtvrtletí příjem v průměru činil 47.359 Kč. Nejnižší mzdy ČSÚ zjistil v sektoru domácností, kde mzdy zaměstnanců u fyzických osob nezapsaných do obchodního rejstříku představovaly 13.172 Kč.
Celorepublikový mzdový vývoj podle ČSÚ významně ovlivňuje především podnikatelská sféra, jejíž zaměstnanci tvoří ve sledovaném souboru víc než tři čtvrtiny. "Zatímco mzdový vývoj v podnikatelské sféře je plynulejší a je ovlivněn především hospodářskými výsledky firem, vývoj v nepodnikatelské sféře probíhá spíše skokově, protože do značné míry závisí na legislativních krocích vlády a možnostech rozpočtu," uvedl ČSÚ.
Na reálnou mzdu podle statistiků působí dva faktory, vedle růstu nominálních mezd je to ještě inflace.