Pokud plán vyřadit jadernou energii do roku 2020 projde, bude Německo stále závislejší na ruském zemním plynu. Celkově by země spalovala více fosilních paliv než nyní, upozornila IEA. Spalování fosilních paliv přispívá k růstu koncentrací skleníkových plynů, a to podle převládající teorie povede ke globálnímu oteplování. Německá kancléřka Angela Merkelová přitom chce na nadcházejícím summitu skupiny G8 přesvědčovat zúčastněné vůdce k zesílení boje proti oteplování.
"Důrazně vládě radíme, aby přehodnotila rozhodnutí o vyřazení jaderné energetiky," uvedla IEA. Konzervativci Angely Merkelové sice plán rušení jaderných elektráren ve své době odmítali, v nynější koalici se sociálními demokraty se však dohodli, že jej prozatím zachovají.
Hlavní vládní kritik plánu odstavování jaderných provozů je ministr hospodářství Michael Glos. Ten na dnešní tiskové konferenci s šéfem IEA Claude Mandilem přislíbil, že bude pracovat na vybudování nového konsensu. "Existuje celá řada alternativ," řekl Glos a uvedl, že se například může odkládat vyřazování technicky dokonalých provozů.
Mandil upozornil, že takzvané obnovitelné zdroje nebudou moci v žádném případě nahradit výpadek elektřiny vzniklý v důsledku uzavření jaderných elektráren. Ty v největší evropské ekonomice uspokojují asi 26 procent spotřeby elektřiny.
Podle IEA to znamená, že bude oslabena energetická bezpečnost Německa. "Konkrétně větší potřeba plynu bude mít pravděpodobně za následek vyšší spoléhání na plyn od (ruského) Gazpromu," uvedla agentura, která radí vyspělým zemím v energetice.