Microsoft byl jmenován nejlepším zaměstnavatelem východní Evropy

05.06.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 5. června (ČTK) - Americká společnost Microsoft byla jmenována nejlepším zaměstnavatelem v zemích střední a východní Evropy. Na základě zkoumání situace v deseti zemích regionu to zjistila konzultační společnost Hewitt Associates ve spolupráci s listem The Wall Street Journal. V České republice se nejlépe umístily firmy IKEA a ComAp, celkem je ale v žebříčku nejvíce firem z odvětví vyspělých technologií.

Průzkum ale mimo jiné ukázal, že firmy se musejí připravit na boj o talenty. "Přilákat a udržet si talentovaného zaměstnance je v tomto regionu už teď ožehavá záležitost, a v budoucnu to bude ještě složitější," řekl k výsledkům průzkumu Zsolt Szelecki, který má v Hewitt Associates na starosti skupinu takzvaných rozvíjejících se trhů.

"Firmy v tomto regionu by si měly zvykat, že zaměstnanci budou mít větší očekávání a v jejich mentalitě se bude častěji objevovat sobeckost," píše se ve studii. Podle ní existují dva faktory, které ukazují, že se zvyšuje úloha lidského kapitálu a že si podniky nemohou dovolit nevěnovat větší pozornost svým lidským zdrojům.

Výsledky studie jsou rozděleny do dvou kategorií. V první jsou malé a střední firmy, ve druhé velké podniky. Je přitom lhostejné, zda jde o firmy domácí, nebo o nadnárodní korporace. Před českými podniky se umístily firmy ze Slovenska, a to v obou kategoriích.

Střední a východní Evropa se jednak stává místem, kam chodí zahraniční firmy převážně díky kvalifikované a stále relativně levné pracovní síle. Ten stav se označuje termínem outsourcing a podle studie vývoj nasvědčuje tomu, že střední a východní Evropa z tohoto hlediska sesadí z trůnu Indii, která je nyní epicentrem outsourcingu.

Druhým faktorem je zjištění, že se mění postoj samotných zaměstnanců. Ti si začínají být vědomi své hodnoty a navíc jsou ochotni přistoupit na větší pracovní mobilitu, takže pro ně už není tak velký problém dojet si za lepší prací. Asi 47 procent zaměstnanců věří, že je pro ně velmi snadné najít si lepší práci, pokud by chtěli nynější místo opustit. Pro dalších 33 procent je přesun možný, ale museli by se prý trochu snažit. Strach opustit nynější místo a najít si lepší má jen osm procent dotázaných.

Mezi oceněnými jsou především podniky, které kmenově patří k západním firmám. Dvakrát v žebříčku figuruje například britská farmaceutická společnost GlaxoSmithKline, která je nejlepším zaměstnavatelem v Maďarsku i na Slovensku. Pobočky firem z vyspělých zemí ale figurují také v kategorii malých a středních firem.

Společnost Hewitt průzkum prováděla mezi téměř 90.000 zaměstnanci a více než 1700 řediteli v 504 firmách v Česku, na Slovenska, Rakousku, Rusku, Bulharsku, Maďarsku, Slovinsku, Turecku, Polsku a Rumunsku. Při zkoumání nejvíce záleželo na odpovědích zaměstnanců, velkou váhu ale mělo i celkové uspořádání podniku, tedy jak blízko jsou si představy managementu, potřeby zaměstnanců a zacházení s lidskými zdroji.

Hewitt Associates už v dubnu zveřejnil žebříček, který se týkal jen České republiky, a kde byla trochu jiná kritéria než v žebříčku zveřejněném dnes. V žebříčku za Českou republiku skončila první IKEA, druhý CS CABOT, třetí ComAp, čtvrtý Johnson & Johnson a pátý Sun Microsystems.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK