Zahraniční obchod v dubnu s přebytkem 3 mld. Kč

06.06.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 6. června (ČTK) - Zahraniční obchod skončil v dubnu s přebytkem tři miliardy korun, což představuje meziroční zlepšení o 4,4 miliardy Kč. Jde o první dubnový přebytek od roku 1994. Informoval o tom Český statistický úřad. Analytici odhadovali přebytek kolem dvou miliard korun. Příznivě působil především růst přebytku v obchodě se stroji a dopravními prostředky, naopak negativně se projevilo zhoršení bilance v obchodě s polotovary a materiály.

Podle předběžných údajů vývoz v dubnu vzrostl meziročně o 19,7 procenta a dovoz se zvýšil o 16,8 procenta. Kvůli sílící koruně rostl zahraniční obchod rychleji v přepočtu na eura a zejména dolary. Přepočítáno na eura se zvýšil vývoz o 21,9 procenta a dovoz o 18,9 procenta; po přepočtu na dolary vývoz stoupl o 34,3 procenta a dovoz o 31 procent.

Se 27 členskými státy EU byla dubnová obchodní bilance aktivní ve výši 27,9 miliardy korun a vzrostla o 4,3 miliardy korun. Ze států mimo unii naopak dovoz převýšil vývoz o 24,9 miliardy, schodek se ale snížil o 0,1 miliardy korun.

Schodek obchodu klesl s Ruskem, přebytek vzrostl v obchodě s Německem, Slovenskem a Británií. Přechodem z pasiva do aktiva se zlepšila bilance s Polskem, Spojenými státy a Norskem. Prohloubil se naopak schodek obchodu s Čínou, Japonskem a Irskem a přebytek se snížil v obchodě s Francií, Rakouskem a Maďarskem.

Přebytek v obchodě se stroji a dopravními prostředky se zvýšil o 4,5 miliardy korun. Vývoz stoupl o 21,3 procenta (o 18,1 miliardy korun), dovoz o 20,3 procenta (o 13,5 miliardy korun). Nejvíce se zvýšil vývoz i dovoz telekomunikačních zařízení, rostl i vývoz silničních vozidel a dovoz výpočetní techniky.

Příznivě se projevil také pokles schodku v obchodě s minerálními palivy o 1,9 miliardy korun, ovlivněný především dovozem zemního plynu, který byl nejnižší od září 2005. Z pasiva do aktiva přešel obchod se surovými materiály, nápoji a tabákem.

Negativně působil zejména obchod s polotovary a materiály, které z přebytku 1,4 miliardy přešly do schodku 1,4 miliardy korun. Deficit se prohloubil také u chemických výrobků a potravin a živých zvířat.

Meziměsíčně se podle předběžných údajů v dubnu po sezonním očištění vývoz snížil o 1,4 procenta a dovoz o 0,1 procenta.

Za letošní čtyři měsíce vzrostl vývoz o 17,4 procenta a dovoz o 16 procent. Přebytek obchodní bilance 37,5 miliardy korun byl meziročně o 13,6 miliardy vyšší.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK