Strategický investor se má podílet 49 procenty na základním kapitálu nově připravované společnosti BPC (Belene Power Company). NETC si ve společnosti, která bude elektrárnu vlastnit, provozovat, financovat i řídit, ponechá 51procentní podíl.
Výstavbu dvou reaktorů o celkovém výkonu 2000 megawattů zajistí ruská společnost Atomstrojexport, v níž má skoro poloviční podíl ruská společnost Gazprom. V konsorciu, které se bude na výstavbě podílet, je rovněž francouzská Areva a německý koncern Siemens. Soutěže na dostavbu elektrárny se zúčastnilo i české konsorcium v čele se Škodou JS, kvůli vyšší předložené ceně ale neuspělo.
"Zahájení výstavby prvního bloku jaderné elektrárny Belene je plánováno na rok 2008 a jeho spuštění se předpokládá v lednu 2014, o rok později by se měl uvést do provozu i druhý blok elektrárny," uvedla Nováková.
Nová elektrárna v Belene - ležícím na Dunaji přibližně 250 kilometrů severně od Sofie - má nahradit čtyři zastaralé reaktory sovětského typu v Kozloduji, která je zatím jedinou bulharskou jadernou elektrárnou. Ta musela být částečně uzavřena na nátlak ze strany Evropské unie.
Zájemci o účast musejí v žádosti uvést mimo jiné svou finanční situaci, informace o investičních aktivitách v jaderné energetice, o celkových investičních aktivitách, a také o prodeji elektřiny.
ČEZ je největší středoevropskou elektrárenskou společností a nejziskovějším tuzemským subjektem. V rámci své zahraniční expanze již v Bulharsku koupil tři distribuční společnosti a elektrárnu Varna a v Rumunsku získal majoritní podíl v distribuční společnosti Electrica Oltenia. Loni rozšířil skupinu také o dvě polské elektrárny Elcho a Skawina.
Letos v polovině května pak podepsal s Republikou srbskou v Bosně a Hercegovině dohodu o vytvoření společného podniku pro plánovaný projekt za 1,4 miliardy eur (přibližně 39 miliard korun). Projekt zahrnuje výstavbu nového bloku uhelné elektrárny, modernizaci stávající elektrárny a rozšíření těžby v přilehlém uhelném dole v lokalitě Gacko.
Společnost ČEZ se chce podílet i na reformě energetiky Ruské federace, kde už podepsal dohodu o strategickém partnerství se společnostmi RAO JES a TGK-4; podle dohody se bude podílet na výstavbě nového paroplynového bloku o výkonu 420 megawattů a dvou hnědouhelných bloků ve Ščokinské elektrárně asi 200 kilometrů jižně od Moskvy. ČEZ má také zájem o účast v tendru na výstavbu bloku tepelné elektrárny v turecké lokalitě Afšin Elbistan, datum uzávěrky pro podání žádostí už bylo několikrát posunuto, aktuálně platí 28. červen.
Skupina ČEZ loni hospodařila s konsolidovaným čistým ziskem 28,8 miliardy korun. Pro letošní rok čeká vedení společnosti nárůst čistého zisku o 22 procent na 35,1 miliardy Kč.