ÚOHS se opakovaně zabýval třeba chováním největšího českého výrobce osobních vozů Škody Auto. Firmě vyměřil za zneužití dominantního postavení nejprve pokutu 55 milionů, později ji snížil na 36 milionů korun. Škoda údajně uzavírala s jednotlivými velkoodběrateli rozdílné smlouvy. Každému z nich nabízela jiné podmínky při poskytování slev u velkoodběru. Navíc odmítala uzavírat velkoodběratelské smlouvy s leasingovými společnostmi.
Podle předsedy ÚOHS Martina Peciny ale leasingové firmy nemají jak prokázat, že jim automobilka přístup na trh omezila. Úřad proto před 14 dny svůj loňský verdikt zrušil. Pecina už dříve v Hospodářských novinách uvedl, že úřad neměl šetření firmy vůbec zahajovat.
Bez pokuty nakonec skončilo i správní řízení s firmou AuTec. Tato společnost, která v Česku prodává vozy BMW, podle úřadu zákon porušovala. Ve smlouvách prodejcům určovala výši slev a u svých obchodních zástupců si smluvně zajišťovala výhradní odběr náhradních dílů značky BMW. Za to ji úřad vyměřil sankci 9,5 milionu. Později úřad potvrdil, že společnost skutečně porušila zákon, původně uloženou sankci ale zrušil. Podle Peciny se nakonec podařilo dokázat jen některá pochybení.
Antimonopolní úřad už dříve oznámil, že chce letos prověřit i české pivovary kvůli zákazům přeshraničního prodeje, regionální autobusové dopravce, platební karty a televizní reklamní trh. "Některé z těchto analýz už v tuto chvíli probíhají, výsledky ale zatím nejsou známy," doplnil Vrána.