"Deficit se pohybuje kolem 76 až 77 miliard korun. Říkám kolem, záleží na tom, v jaké metodice je návrh rozpočtu sestaven. Ale rozdíly nejsou nijak výrazné," vysvětlil Janota.
V metodice fiskálního cílení je saldo rozpočtu nastaveno na příští rok ve výši 76,3 miliardy, na další rok 72,3 miliardy a na rok 2010 by to mělo být 69 miliard korun. V celé soustavě veřejných rozpočtů počítá návrh na tyto tři roky se 111 miliardami, pak 105 a v roce 2010 s 99 miliardami korun. "Držíme se programového prohlášení vlády. To říká, že celkový deficit bude v příštím roce tři procenta HDP a pak bude klesat na 2,6 a 2,3 procenta," dodal Janota.
Ministerstvo financí při přípravě návrhu vycházelo důsledně z toho, co vláda schválila. "Počítá na straně příjmů s komplexem daňových změn i s promítnutím úprav v oblasti mandatorních, zejména sociálních výdajů," řekl. Ale ani to podle Janoty nestačí. Vláda ještě musí číselně potvrdit další úspory, jinak parametrů obsažených v konvergenčním programu nedocílí. "Jde o masivní škrty v rozsahu 16 miliard korun na příští rok, 27 miliard na rok 2009 a více než 40 miliard pro rok 2010," upřesnil.
Pokud poslanci vládní návrh reformy veřejných financí neschválí, nastane podle Janoty problém. Návrh počítá s tím, že reformní balík v zásadě projde v tom rozsahu, v jakém je navržen. V návrhu tak nejsou žádné rezervy. "Žádná taková rezerva, která by umožňovala nějaké kličkování, tu opravdu není. Záměr formulovaný konvergenčním programem, který schválila vláda na jaře, je ambiciózní a rezervy prakticky vylučuje. Spíše ještě do hry mohou vstoupit různá ad hoc rizika," prohlásil Janota.