Novela zpřísňuje podmínky pro stáří strojního vybavení a zároveň snižuje objem pro minimální investici z 200 na 100 milionů korun. To má podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana (ODS) přiblížit pobídky i středně velkým firmám, které na ně dosud dosahovaly jen obtížně.
Návrh také snižuje objem minimální investice kryté vlastním kapitálem na 50 milionů korun. Minimální podíl strojního zařízení na celkové hodnotě investice naopak zvyšuje ze 40 procent na 60 procent. Technologie v nových výrobách, které by mohly získat investiční pobídky, by nesměly být starší dvou let. "Domníváme se, že doba podpory montoven v České republice skončila," uvedl k tomu ministr.
Říman se vyslovil proti návrhům na zpřesnění novely, které doporučil schválit senátní hospodářský výbor. Podle ministra změny nejsou zásadní a s výkladem sněmovní verze nebude problém. Říman připomněl, že senátní úpravy by znovu musela projednat sněmovna, která by se k tomu dostala asi až v září vzhledem k parlamentním prázdninám.
Proti ministrovu výkladu se neúspěšně postavili Igor Petrov (SNK ED) a Soňa Paukrtová (za SOS), podle nichž mají senátní úpravy napravit pochybení sněmovny. Paukrtová uvedla, že poslanci sice pro podnikatele snížili hranici minimální investice v regionech s velkou nezaměstnaností, zároveň je však umožnili sankcionovat za nedodržení investice v původní stomilionové výši.
Novela snižuje minimální investice ze 100 milionů na 50 milionů korun v regionech, které jsou významně postižené nezaměstnaností. Ta by musela být v dané oblasti v období jednoho předchozího roku o 50 procent vyšší, než je celorepublikový průměr. V místech s nezaměstnaností vyšší o 25 procent proti průměru byla hranice minimální investice snížena na 60 milionů korun.