...jednotek do severního Iráku oživil obavy o vývoz z Blízkého východu, odkud proudí čtvrtina světových dodávek ropy.
Trh se opíral také o středeční údaje ze Spojených států, jež ukázaly, že americké rafinerie se před letní sezonou potýkají s nízkým využitím kapacit. Tento ukazatel klesl pod 90 procent, na nejnižší úroveň pro období začátku června za 15 let.
Vývoz ropy a zemního plynu v Ománu navíc už třetí den v řadě narušoval cyklon Gonu, nejsilnější větrná bouře v oblasti za 30 let. Omán přitom běžně exportuje 650.000 barelů ropy denně.
Cena londýnské ropy Brent rostla šestý den v řadě. Ve 12:00 přidávala 7 centů na 71,09 dolaru za barel , a držela se tak necelý dolar od letošního maxima 71,80 dolaru z konce května.
Cena lehké americké ropy posilovala o 22 centů na 66,18 dolaru za barel.
Turecko ve středu popřelo zprávu, že zahájilo invazi do severního Iráku, aby potlačilo činnost kurdských rebelů. Zdroj z vojenských kruhů nicméně připustil, že turecké jednotky podnikly "omezený" vpád přes hranici v horách.
"Lze si snadno představit, že to může přerůst v delší a ošklivější (konflikt)," řekl Tobin Gorey, komoditní stratég z Commonwealth Bank of Australia.
V Ankaře sílí odpor vůči působení kurdských rebelů z Turecka v horách severního Iráku, které využívají jako útočiště. Oblast severního Iráku je bohatá na ropu, ačkoli vývoz ropovodem přes Turecko se v posledních třech letech prakticky zastavil.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]