VERZE 3-Sněmovna schvaluje v prvním čtení reformní opatření

07.06.2007 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

(přidává citáty premiéra, předsedy ČSSD)...

...

Poslanecká sněmovna ve čtvrtek schválila v prvním čtení zákon o stabilizaci veřejných rozpočtů. Premiér však ani po prvním kole vyhráno nemá. O osudu zákona i celé reformy rozhodnou až další dvě čtení ve Sněmovně a podoba pozměňujících návrhů.

Pro postup zákona do dalších kol parlamentního schvalování hlasovalo 113 poslanců z přítomných 197.

Předtím koalice těsným poměrem odrazila návrhy opozice na vrácení vládní reformy k přepracování i na její zamítnutí.

Zákon zahrnující snížení daní v kombinaci se škrty v sociálních dávkách má za cíl snížit deficit veřejných financí v příštím roce na 3,2 procenta hrubého domácího produktu z letos očekávaných 4,0 procenta HDP, počítáno podle metodiky ESA 95.

"Toto je první krok, který by musela udělat každá vláda, i Paroubkova vláda, jež by asi zvolila jen jiné nástroje," řekl během závěrečné řeči před hlasováním premiér Mirek Topolánek.

"Když ten balík neprojde, dojde fakticky k rozpadu veřejných financí," dodal.

Vláda již dříve prohlásila, že vyvolá předčasné volby, pokud se jí nepodaří stabilizační rozpočtový balík prosadit.

Opozice jí s největší pravděpodobností nepomůže. Předseda ČSSD Jiří Paroubek označil navrhovaná opatření za reformu pro horních deset tisíc obyvatel.

"Je to reforma rolls-royceů, kaviárů a šampaňského a všech, kdo toto zboží používají. Tento návrh nemůžeme podpořit," řekl Paroubek během vystoupení před poslanci.

Opozici se nelíbí návrh na zavedení rovné 15procentní daně ze superhrubé mzdy doprovázené zvýšením dolní sazby daně z přidané hodnoty na 7 procent ze současných 5 procent. Za asociální také považuje zavedení poplatků za návštěvu u lékaře a pobyt v nemocnici.

KRITIKA I Z VLASTNÍCH ŘAD

Premiér tak na prosazení reformy potřebuje absolutní loajalitu koaličních zákonodárců a podporu minimálně jednoho nezařazeného poslance. I mezi nimi má však oponenty.

Hlasitě se proti podobě reformy ozývá poslanec ODS Vlastimil Tlustý, který pokládá daňové změny za kompromis, jenž je v rozporu s programem strany. Tlustý slíbil Topolánkovi svůj hlas jen pro první čtení a ve druhém hodlá přijít s vlastními pozměňovacími návrhy v daňové oblasti.

Také bývalý poslanec ČSSD Miloš Melčák uvedl, že má k reformě připomínky. Označil je ale spíše za technické a dodal, že s podporou reformy problém nemá.

Z koaličního tábora kritizuje podobu reformy také lidovecký poslanec Ludvík Hovorka, jenž má výhrady k reformě zdravotnictví a sociálních dávek.

Zavedení poplatků u lékaře se nelíbí ani nezařazenému poslanci Michalu Pohankovi.

[PRAHA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

Jan Korselt  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK