Do rezervních fondů se podle ministerstva financí od počátku jejich existence převádí vysoké částky. K loňskému 30. září tam byly 24,4 miliardy korun. Tyto peníze umožňují organizačním složkám státu zvýšit výdaje nad úroveň schváleného rozpočtu, což komplikuje plnění fiskálních cílů. Od letošního roku je proto možné peníze z fondů používat jen se souhlasem vlády.
Zákon o státním rozpočtu počítá v letošním roce s účetním schodkem 91,3 miliardy korun. Faktický deficit je ovšem podle ministerstva financí 122 miliard korun. Část deficitu by měl pokrýt výnos z prodeje sedmi procent akcií ČEZ, další pak dluhopisy za 86,5 miliardy korun.
Novela přináší také úpravy, kterými reaguje na výtky Nejvyššího kontrolního úřadu. První z nich má umožnit Podpůrnému a garančnímu rolnickému a lesnickému fondu poskytování dotací. Fond je pověřen správou státních prostředků na podporu zemědělské prvovýroby a lesního hospodářství jen ve své zakládající listině, k čemuž má NKÚ výhrady.
Další úprava má Správě státních hmotných rezerv umožnit zákonem užívání prostředků ze zvláštních účtů k financování obměn státních hmotných rezerv mimo státní rozpočet. Kdyby byl obrat správy hmotných rezerv součástí státního rozpočtu, tak by každoročně ovlivnil jeho saldo až o 30 miliard korun.