Maďarsku Brusel snížil vládní požadavek na emise skleníkových plynů na léta 2008 až 2012 o 12,4 procenta na 26,9 milionu tun. Je to sice nejmenší škrt u zemí střední Evropy, Budapešť se však obává, že i to ohrozí ekonomický růst země. EU reguluje emise oxidu uhličitého vznikající v energetice a průmyslu.
České republice komise snížila proti vládnímu požadavku příděl emisí skleníkových plynů na příštích pět let o 14,8 procenta a česká vláda na konci května rozhodla, že proti tomuto rozhodnutí podá žalobu. Stejně rozhodlo Polsko, kterému EU seškrtala žádost o plných 27 procent. Slovensko, kterému EU snížila příděl povolenek o čtvrtinu, podalo žalobu nejdříve.
Maďarské ministerstvo uvedlo, že komise překročila svou pravomoc a použila špatnou metodu výpočtu. "(Procedura) nebyla transparentní a ani se to dostatečně nekonzultovalo," řekl šéf odboru ministerstva Csaba Nemes agentuře Reuters. Evropská komise již po české a polské žalobě uvedla, že postupovala spravedlivě a transparentně.
Soudní pře může trvat roky. Maďarsko mezitím do konce července připraví změněný alokační plán založený na rozhodnutí komise.
Na základě alokačních plánů dostanou jednotlivé podniky obchodovatelné povolenky. Trhem s povolenkami se unie snaží omezit emise oxidu uhličitého, které podle současných teorií přispívají ke globálnímu oteplování. Když znečišťovatel překročí povolené emise, musí si dokoupit další povolenky na trhu, kde je prodávají ti, kteří jich mají nadbytek.
Ceny emisních povolenek na evropském trhu loni klesly až skoro na nulu a celý nový trh zažil kolaps. Kvůli tomu Brusel přistoupil k razantnímu snižování přídělů jednotlivým zemím.