...neboť propad novozélandské měny poněkud znervóznil investory v takzvaných "carry obchodech".
Americký dolar mezitím zpevňoval a blížil se dvouměsíčnímu maximu vůči euru, stále posílen ostrým růstem výnosů amerických dluhopisů z konce minulého týdne.
Novozélandský dolar, zvaný též "kiwi", měl namířeno k nejhlubší denní ztrátě od loňského března. Guvernér Rezervní banky Nového Zélandu (RBNZ) Alan Bollard intervenci potvrdil s tím, že banka považuje současné úrovně za "výjimečné a neoprávněné z hlediska ekonomických fundamentů".
Prodej novozélandského dolaru ze strany RBNZ přispěl k jeho propadu až na 0,7482 amerického dolaru, tedy o více než 2 procenta níž oproti pátečnímu maximu 0,7638 - nejvyšší úrovně od roku 1985, kdy byl uvolněn kurs této měny. V 10:40 kiwi ztrácel 1,8 procenta na 0,7500 dolaru .
Novozélandský dolar padal zhruba o 2 procenta také vůči japonské měně na úroveň poblíž 91 jenů poté, co si v pátek zapsal 17leté maximum těsně pod 93 jeny.
Intervence RBNZ přitom přišla pouhé čtyři dny poté, co banka překvapila trhy zvýšením hlavní sazby - která již byla nastavena nejvýš mezi průmyslově vyspělými zeměmi - na 8 procent.
Australský dolar klesal ruku v ruce se svým novozélandským protějškem přibližně o 0,5 procenta vůči americké i japonské měně. Zobchodované objemy byly ovšem slabé, protože australské finanční trhy v pondělí zůstaly kvůli svátku uzavřeny.
Euro ubíralo 0,2 procenta na 162,40 jenu , dolar stagnoval na 121,70 jenu .
Jednotná evropská měna oslabovala o 0,2 procenta také vůči americkému dolaru, a sice na 1,3344 . Vracela se tak ke dvouměsíčnímu dnu okolo 1,3320 dolaru z minulého pátku, kdy výnos z referenčního amerického dluhopisu vyskočil na nejvyšší úroveň za téměř pět let.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]