ANALÝZA-ECB pečlivě ladí klíčová slova, aby získala čas

11.06.2007 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Stella Dawsonová...

...

Prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet dokázal zmírnit slovník v otázce výhledu úrokových sazeb v eurozóně, aniž by však potlačil očekávání jejich dalšího růstu. Tímto krokem poskytl bance do dalších měsíců potřebnou pružnost.

ECB na měnovém zasedání minulou středu zvedla úrokové sazby poosmé za 18 měsíců, a sice o 25 bazických bodů na 4 procenta, a Trichet během následné tiskové konference nijak nenaznačil, že by byl cyklus utahování měnové politiky téměř u konce.

Trichet ponechal prakticky nedotčené vyhlídky, že sazby ECB v příštím roce dosáhnou 4,5 procenta, současně však dostatečně vyladil slovník měnového prohlášení banky tak, aby získal Radě guvernérů prostor pro načasování budoucích kroků podle potřeby.

Někteří analytici předtím spekulovali, že červnové zvýšení sazeb přiblíží měnovou politiku ECB normálnímu teritoriu a banku přinutí, aby se začala vyhýbat klíčovým slovům, s jejichž pomocí od roku 2005 vyznačovala cestu systematického utahování sazeb.

Místo toho se zdá, že Trichet tento slovní vzorec jen zpřeházel. Nápadné byly zejména dvě změny klíčových termínů.

ECB snížila stupeň své protiinflační obezřetnosti, když sáhla ke slovnímu spojení "pozorně monitorovat", jež nepoužila od loňského června a které obvykle znamená, že příští zvýšení sazeb je nejméně tři měsíce daleko, ne-li více.

Během uplynulého roku banka bezprostředně po zvýšení sazeb vždy použila rovnou frázi "sledovat velmi pozorně", jíž naznačila, že sazby opět zvedne za dva či nejvýše tři měsíce.

Druhým překvapením bylo vynechání slůvka "mírné" u označení sazeb, možná coby ústupek prorůstově naladěným členům bankovní rady, kteří mohou mít za to, že se cyklus blíží svému vrcholu. Měnová politika banky však byla současně charakterizována jako "stále na prorůstové straně", což je tradiční protiinflační fráze, jež značí, že je třeba jejího dalšího utahování.

Tato jemná hra se slovy bance umožnila vyjádřit dostatečně protiinflační ladění, o něž by mohla opřít případné zvýšení sazeb v září - v souladu se současným očekáváním trhu i analytiků. Současně však dala najevo dostatečnou nejistotu za tím účelem, aby nebylo možné její postoj "zaškatulkovat".

Podle analytiků šlo o složitý manévr, jímž se bance podařilo mírně pozměnit sentiment trhu, aniž by se zcela vzdala používání dobře známých klíčových slov.

"Přechod k ukončení cyklu utahování politiky je tak trochu ošemetný, takže tento moment není vhodný pro změnu jejich komunikační strategie," řekla Elga Bartschová, ekonomka pro Evropu z Morgan Stanley.

"Podařilo se mu (Trichetovi) říci, že rizika se přiklánějí spíše k horní straně, ale načasování je méně jisté."

Kenneth Broux ze společnosti Lloyds TSB Capital Markets ocenil Trichetovu slovní obratnost. "Udržuje protiinflační postoj, ovšem méně protiinflační, než jsme se obávali. Po bližším zvážení to bylo protiinflační tak ze 60 až 70 procent."

Tento posun rychle zaznamenaly také finanční trhy. Euro ve středu oslabilo o 0,2 procenta vůči dolaru a ke konci týdne dále ztrácelo půdu pod nohama až na páteční dvouměsíční minimum 1,3319 dolaru .

Futures na dluhopisy eurozóny ukazovaly jen dvoutřetinovou pravděpodobnost, že sazby ECB do června příštího roku stoupnou na 4,5 procenta, zatímco před měnovým zasedáním z minulého týdne započítávaly toto nastavení sazeb na 100 procent.

NESTÁLÉ VODY NA OBZORU

Trichet se pozměněním slovníku pojistil pro případ, že by si nečekané zpomalení ekonomiky eurozóny vyžádalo odklad dalšího zvyšování úrokových sazeb.

Podle Bartschové z Morgan Stanley zůstává nejpravděpodobnějším scénářem stabilní tempo utahování politiky ECB, podobně jako americká centrální banka pravidelně zvedala sazby až na úroveň 5,25 procenta, kde cyklus přerušila.

Někteří analytici však varují před hrozbou nestálých vod.

Ekonom pro Evropu z Bank of America Holger Schmieding řekl, že se v Radě guvernérů ECB možná objevují odchylné názory, což by vysvětlovalo rétorický posun v červnovém měnovém prohlášení.

"Během příštích měsíců předpokládám více výkyvů v očekávání trhu, když ECB zjevně naznačila, že tempo budoucího zvyšování sazeb je nyní více nejisté," řekl Schmieding.

"Větší vliv na očekávání trhu než dřív by tak nyní mohly mít komentáře ECB a ekonomické údaje," dodal.

S blížícím se vrcholem cyklu zpřísňování politiky bude ECB poskytovat méně jasná vodítka, i kdyby se stále přidržovala nějaké formy klíčových slov, soudí Edwin de Groot z Rabobank.

"Ta vodítka pomáhala trhům a investorům odfiltrovat šum komentářů a dat, zatímco banka směřovala k neutrální sazbě. Do budoucna budou hráči na trhu přikládat jinou váhu jiným faktorům a číslům."

"To může zvýšit volatilitu a nejistotu," dodal.

[FRANKFURT/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK