...
Přílišný optimismus ohledně budoucího růstu české ekonomiky může ohrozit finanční stabilitu, pokud porostou požadavky na růst mezd a zadluženost spotřebitelů, uvedla v úterý Česká národní banka (ČNB).
V pravidelné Zprávě o finanční stabilitě ČNB uvedla, že současné trendy finančního sektoru a ekonomiky - kde v obou případech dominují zahraniční investoři - vytvářejí dobré předpoklady pro udržení finanční stability i v příštích letech.
Česká ekonomika v posledních dvou letech rostla tempem 6,4 až 6,5 procenta. Očekávání, že se udrží slibné tempo růstu i letos a příštím v roce, může vést spotřebitele k přílišnému optimismu při čerpání půjček a při investicích, varovala ČNB.
"Česká ekonomika je v současnosti vystavena riziku nadměrně optimistických očekávání ohledně jejího budoucího vývoje," uvedla ČNB.
Varování banky připomíná výroky bývalého prezidenta americké centrální banky Alana Greenspana, který upozorňoval na "iracionální nevázanost" ohledně investic do akciového trhu v roce 1996.
Optimismu v pohledu na budoucí dluhy nahrávají i české úrokové sazby, které jsou s úrovní 2,75 procenta nejnižší v Evropské unii.
Trhy však očekávají, že národní banka v červenci nebo později zvedne sazby o dalšího čtvrt procentního bodu - na 3,0 procenta - kvůli rychle rostoucí ekonomice a domácí spotřebě. Ta je nejsilnější za poslední tři roky a může začít tlačit na růst cen.
Úterní zpráva ČNB dále uvedla, že nízké úroky poskytují spotřebitelům levný zdroj financování, které spolu s uvolněnou fiskální politikou a rostoucími cenami aktiv mohou tlačit na růst mzdových požadavků, což by jen přiživilo další růst spotřeby a zadlužování.
V roce 2006 pokračoval podle ČNB rychlý růst úvěrů obyvatelstvu. Jejich roční tempo růstu přesáhlo 30 procent.
Půjčky domácností představovaly téměř 20 procent HDP, což je zatím hluboko pod průměrem zemí evropské patnáctky kolem 60 procent.
"Růst zadlužení obyvatelstva není z pohledu finančního sektoru významným rizikem a české domácnosti jako celek nelze považovat za předlužené," konstatovala ČNB v závěrech 100stránkové zprávy.
Pozornost národní banky však přitáhl nárůst cen bydlení v loňském roce. Podle banky porovnání vývoje cen bytů a příjmů domácností indikuje možnost začínající bubliny na trzích nemovitostí s tím, jak například nabídkové ceny bytů v Praze loni stouply o téměř 25 procent.
ČNB také upozornila trhy, že nemůže vyloučit obnovení tlaků na "nadměrně rychlé zhodnocování" koruny s tím, jak investoři v honbě za výnosem nakupují rizikovější aktiva z rozvíjejících se ekonomik.
"To představuje rizikový faktor z hlediska vývoje domácí ekonomické aktivity a externí bilance," uvedla ČNB ve zprávě.
Koruna v 10:00 stála na 28,465 za euro , zhruba o 3 procenta slabší proti historickým maximům ze začátku roku.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]