Index Nikkei 225 si odepsal 28,14 bodu a obchodní den uzavřel slabší o 0,16 procenta na 17.732,77 bodu. Širší index Topix klesl o 0,33 procenta na 1745,92 bodu.
Obavy z růstu úrokových sazeb se začaly projevovat už minulý týden, kdy výnos dluhopisu americké vlády se splatností deset let vystoupil nad pětiprocentní hranici. V plné síle se obavy projevily v úterý, kdy výnos vzrostl nad 5,2 procenta, a během dneška v Asii na 5,31 procenta. Základní sazba v USA je nyní na 5,25 procenta.
Kvůli obavám z růstu sazeb dnes v Japonsku oslabovaly například akcie společnosti Mitsui Fudosan a dalších realitních podniků. Ty bývají na změny sazeb velmi citlivé, podobně jako například banky. Pokles cen kovů měl však nepříznivé dopady i na některé těžební firmy.
Vzpruhou pro trh byly akcie některých vývozců, kteří těží z poklesu kurzu jenu vůči dolaru. Nižší kurz jenu činí japonské zboží v zahraničí levnější, takže je tam zpravidla i lépe prodejné. Výhody se projeví po přepočtu tržeb zpět na domácí měnu.
Na devizovém trhu se dolar vůči jenu vyšplhal nejvýše za čtyři a půl roku a k euru je nejdražší od března. Sláblo ale euro k jenu, které doplatilo na obavy, že celosvětový růst výnosů z dluhopisů spolu s poklesem cen akcií by mohl vést ke změně postoje k takzvaným "carry trades". To jsou spekulativní transakce, které využívají nízkých sazeb u japonské měny.
V závěru obchodování se dolar k euru prodával v kurzu 1,3311 USD, a zpevnil tak z předchozích 1,3362 USD, kde byl v úterý. Vůči japonskému jenu vzrostl na 122,14 ze 121,66 JPY, zatímco euro k jenu zůstalo prakticky beze změn na 162,61 JPY.