...
Martin Šanta
Slovenská meziroční inflace harmonizovaná podle kritérií EU v květnu zpomalila na rekordně nízkých 1,5 procenta, ale centrální banka zřejmě zatím ponechá úrokové sazby beze změny, neboť se čeká další utahování měnové politiky v eurozóně.
V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny na Slovensku v květnu nezměnily, ukázala ve čtvrtek data statistického úřadu.
Údaje o inflaci vyšly pod odhady trhu. Analytici oslovení Reuters čekali meziměsíční zvýšení cenové hladiny o 0,2 procenta a meziroční růst o 1,7 procenta.
"Ten rozdíl měl stejnou příčinu, kterou jsme viděli už v místních údajích o inflaci (z minulého týdne), a tou jsou ceny léků," řekla Lucia Štekláčová, analytička ING Bank v Bratislavě.
"Momentálně už centrální banka samozřejmě musí výrazně sledovat také vývoj v eurozóně. Vzhledem k tomu, že mezi sazbami nejsou velmi velké rozdíly, tak ani v měnové politice se nedají čekat výrazné změny sazeb ať už směrem dolů nebo nahoru."
Člen bankovní rady Národní banky Slovenska (NBS) Ľudovít Ódor řekl, že údaje nenaznačují žádné bezprostřední inflační tlaky, i když ceny energií a potravin stále představují určitá rizika.
Ódor očekává, že 12měsíční průměrná míra inflace, která je klíčová pro hodnocení připravenosti země na vstup do eurozóny, bude klesat až do jara 2008, kdy bude měnová unie rozhodovat o přijetí Slovenska, plánovaném na rok 2009. A to i přesto, že míra inflace neklesá tak prudce jako měsíční výsledky počítané na meziroční bázi.
"Je velice pravděpodobné, že inflační kritérium splníme," řekl Ódor novinářům v kuloárech konference Hospodářských novin.
Centrální banka předpokládá, že referenční hranice, která je 1,5 procentního bodu nad průměrem tří zemí Evropské unie s nejnižší inflací, se bude v příštím roce pohybovat okolo 2,7 procenta.
Ke konci letošního roku odhaduje NBS meziroční inflaci na 1,3 procenta.
"Trend je příznivý, Slovensko by mělo splnit inflační kritérium (pro přijetí eura) už za měsíc nebo nejpozději za dva," řekl analytik Michal Mušák ze Slovenské spořitelny.
Analytici dále uvedli, že čtvrteční údaje pravděpodobně neovlivní měnovou politiku NBS, neboť banka potřebuje před vstupem do eurozóny, plánovaným na rok 2009, sladit klíčovou úrokovou sazbu s hlavní sazbou Evropské centrální banky (ECB).
NBS snížila dvoutýdenní repo sazbu v březnu a dubnu vždy o 25 bazických bodů na současných 4,25 procenta poté, co silná koruna utáhla měnové podmínky a pomohla zlepšit inflační výhled.
Evropská centrální banka minulý týden zvýšila hlavní sazbu na 4,0 procenta a naznačila, že je připravena jít ještě výš.
"Neměníme svou předpověď, že si centrální banka počká na kroky ECB," řekla Štekláčová z ING.
"ECB se pravděpodobně posune k naší sazbě na 4,25 procenta, což by znamenalo, že už na Slovensku žádné další snižování sazeb navzdory příznivému inflačnímu trendu neuvidíme," dodala.
[BRATISLAVA/Reuters/Finance.cz]