Firma ČEZ zprovoznila pátou malou vodní elektrárnu na západě Čech

14.06.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Plzeň 14. června (ČTK) - Do plného provozu naběhla pátá vodní elektrárna ČEZ v západních Čechách. Vznikla za 52 milionů korun v areálu bývalé papírny na Berounce v Plzni-Bukovci. Nejmodernější zařízení svého druhu v Česku o výkonu 630 kilowattů začalo dodávat elektřinu v lednu. Plánovaná roční výroba malé vodní elektrárny (MVE) je 2500 MWh energie. Letos už vyrobila přes 1000 MWh, řekl Jiří Kysilka z ČEZ Obnovitelné zdroje. Zařízení pokryje spotřebu 600 domácností.

Stavba byla hotová za rok. Vyřizování povolení, zejména od rybářů a životního prostředí, trvalo přes dva roky. Průtočný zdroj se dvěma Kaplanovými turbínami, každé o výkonu 320 kW, má vtok s takzvanými rybochody, bezpečnými "objížďkami" pro říční živočichy.

Technologie přišla na více než 25 milionů Kč. Shodnou sumu stála stavba včetně nákupu areálu papírny z počátku minulého století. "Využili jsme místo, kde už MVE byla, ale skončila před více než 40 lety," řekl Kysilka. Areál chátral a definitivní ránu mu zasadila povodeň v roce 2002.

"ČEZ má v západních Čechách ještě dva projekty malých vodních zdrojů, Rokytu a Vydru 2," řekl ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje Josef Sedlák. Rokyta o výkonu 600 kW je podle něj citlivý projekt vzhledem k tomu, že je ve druhé zóně Národního parku Šumava. Malý zdroj Vydra 2 s výkonem 45 kW je ve fázi projektu pro územní rozhodnutí. U něj nečeká ČEZ problémy, protože bude v areálu ČEZ, vedle současné MVE. Stavba za sedm milionů Kč má začít na jaře a skončit za dva měsíce.

"Rokyta by mohla mít stejný výkon jako Bukovec. Byla by celá pod zemí a na povrchu by byla jediná dřevěná budova jako turistický srub," dodal Sedlák. ČEZ bude jednat s vedením parku příští pátek. Připravuje studii, která by měla navázat na předchozí návrhy, z nichž první už je starý přes 30 let. Stavba mezi Antýglem a Srním má stát 45 milionů Kč.

V Česku je podle Sedláka nejnadějnějším projektem MVE na výtoku chladicí vody z elektrárny Mělník. Jednomegawattové zařízení by mělo stát 70 milionů Kč.

ČEZ Obnovitelné zdroje vlastní 21 malých vodních elektráren, což jsou zdroje o maximálním výkonu deset MW. Jejich podíl na celkové výrobě elektřiny ve všech MVE v ČR je 18 procent a firma se chce dostat na 20 procent. "Pokud by byla možnost koupit existující zdroj, tak bychom ho chtěli, ale musí být ekonomicky návratný," dodal.

Čtyři západočeské MVE patřící ČEZ vyrobily loni 37.000 megawatthodin, předloni to bylo 41.000 MWh, jedno procento z objemu prodané elektřiny v regionu. Stejný objem elektřiny nakupuje ČEZ od 270 soukromých vlastníků vodních elektráren v západních Čechách. Jejich výkon je zhruba shodný s pěti zdroji ČEZ v regionu, což je 11,13 MW. Největším zdrojem energie z vody je elektrárna Vydra na Šumavě s výkonem šest MW, která se podílí na výrobě elektřiny v regionu téměř třemi čtvrtinami. Další jsou Hracholusky, Černé jezero a Čeňkova pila z roku 1912.

Podíl obnovitelných zdrojů ČEZ na celkové produkci elektřiny je 4,8 procenta, z toho MVE vyrobí procenta.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK