OECD: Elektřina z jádra je na vzestupu, nejvíce v Asii

14.06.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Paříž 14. června (ČTK) - Výroba elektřiny z jaderných elektráren je v průmyslových zemích na vzestupu a největší růst byl v loňském roce patrný v asijských zemích. Evropa ale není v postoji k jaderné energetice jednotná a některé země s rozšířením kapacit váhají. Píše se to ve zprávě Agentury pro jadernou energii, která je součástí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Podíl jaderné energetiky na celkové výrobě elektřiny v zemích OECD loni vzrostl o 0,3 procentního bodu a dostal se na 23,1 procenta. Zatímco Evropa živě debatuje, zda má začít stavět nové jaderné bloky nebo předčasně zavřít ty, které má v provozu, Asie většinou plánuje další výstavbu.

Ze zemí OECD jsou nyní ve výstavbě čtyři jaderné bloky v Jižní Koreji, tři v Japonsku, dva na Slovensku a jeden ve Finsku. Celkem zajistí asi 8500 megawattů elektrické energie.

Až na jednu výjimku budou všechny další plánované jaderné bloky v zemích OECD v oblasti Tichomoří, a to navzdory snaze velké části západoevropských zemí bojovat proti změnám klimatu. Evropa z tohoto důvodu usiluje o snížení emisí uhlíku, ačkoli jaderné elektrárny neprodukují téměř žádné emise, píše se ve zprávě agentury.

Británie loni uzavřela čtyři starší reaktory a jeden byl vyřazen z provozu ve Španělsku. Odstavit první blok jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích muselo na konci loňského roku Slovensko, což ho připravilo asi o desetinu domácí výroby elektřiny. Slovensko se na tomto postupu dohodlo v rámci integračního procesu před vstupem do Evropské unie.

Do roku 2010 se má v zemích OECD uzavřít deset bloků, a z toho devět jich bude v Evropě. OECD má 30 členů, ale jen 17 jich má v provozu alespoň jednu atomovou elektrárnu. Na začátku roku bylo v OECD 346 reaktorů.

Jaderná energetika nyní ve světě zažívá renesanci a nejvíce se jí věnují země, jako je Indie nebo Čína. Plán výstavby dalších reaktorů se odráží také v ceně uranu, která za posledních šest let vzrostla asi o 1600 procent. Zatímco v roce 2001 se libra (asi 0,45 kg) uranového koncentrátu prodávala za zhruba sedm dolarů, nyní stojí přes 130 dolarů.

Skupina OECD sdružuje nejvyspělejší země světa, které loni dohromady vyrobily zhruba 9867 terrawatthodin elektrické energie. Proti roku 2005 to byl nárůst o půl procenta. Na jaderné elektrárny připadlo 2278 terrawatthodin celkové elektřiny.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK