...její guvernér předložil pouze omezený nástin budoucího utahování měnové politiky.
V 10:15 dolar stoupal na 123,33 jenu , nejvýš od konce roku 2002, zatímco vůči euru se obchodoval bez větších změn na 1,3313 dolaru .
Jednotná měna posilovala na 164,20 jenu , na dohled historického maxima 164,61.
Guvernér BOJ Tošihiko Fukui po měnovém zasedání, na němž centrální banka podle očekávání ponechala úrokové sazby na 0,5 procenta, řekl, že banka musí pozorně sledovat čerstvý vzestup dluhopisových výnosů a to, jak by mohly ovlivnit výhled japonské ekonomiky a cen. Někteří hráči na trhu ovšem čekali, že Fukui jasně vydláždí cestu ke zvýšení sazeb již v srpnu.
"Trh měl za to, že se sazby zvednou už na srpnovém zasedání, ale (Fukui) naznačuje, že to není hotová věc, což se nelíbilo jenu," řekl Adam Cole, devizový stratég z RBC Capital Markets.
Trh také čekal na údaje o vývoji spotřebitelských cen (CPI) ve Spojených státech, jež vyjdou ve 14:30 SELČ. Čísla by mohla mimo jiné naznačit, zda bude výnos z referenčních 10letých amerických státních dluhopisů dále stoupat.
Dolar se tento týden přehoupl přes psychologicky významnou hranici 122,20 jenu s tím, jak investoři opouštěli myšlenku, že americká centrální banka (Fed) ještě letos sníží úrokové sazby. To podnítilo výprodeje tamních státních dluhopisů, jež současně vyhnaly výnos z 10letých dluhopisů nejvýš od roku 2002.
Na pokles jenu navíc tlačil fakt, že se investoři vraceli k riskantnějším operacím, jako jsou carry obchody, v nichž se půjčky v nízkoúročených měnách jako jen používají k nákupům aktiv s vyšší úrokovou prémií.
[TOKIO/Reuters/Finance.cz]