MF: Podniky nebudou muset informovat povinně elektronicky

15.06.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 15. června (ČTK) - Firmy s obratem vyšším než deset milionů korun a zdaňovacím obdobím, které je ze zákona jeden měsíc, nebudou muset podávat daňová přiznání povinně v elektronické podobě. Návrh ministerstva financí vláda vyřadila z balíku reformních zákonů před odesláním do Poslanecké sněmovny. Na dotaz ČTK to sdělila náměstkyně ministra financí Dana Trezziová.

"Myslím si, že je to opravdu ten krok, který by ČR měla udělat. Bez toho nemůže daňová správa rychle a jednoduše zvýšit produktivitu práce," uvedla Trezziová. Podle ní zřejmě převážila obava, že by to založilo další administrativní povinnost poplatníků.

Podávání přiznání k DPH elektronicky je již povinně zavedeno pro vymezený okruh plátců DPH v Belgii a Francii, a dokonce pro všechny plátce DPH v Rakousku, Nizozemsku a Portugalsku. Elektronické podávání přiznání k DPH by mělo snížit náklady na správu daní a urychlit jejich zpracování.

V rámci editační povinnosti, tedy závazného výkladu daňových předpisů, přibylo do návrhu daňových zákonů podle Trezziové pět nových okruhů, na které se mohou daňoví poplatníci dotazovat. Jeden okruh se týká například DPH. "Pokladník se může ptát, zda plnění spadá do standardní nebo snížené daně DPH. Zbytek okruhů se týká daně z příjmů, jde hlavně o technické záležitosti," uvedla Trezziová. Poplatek za dotaz na finanční úřad bude 10.000 korun, potvrdila předchozí informace tisku Trezziová.

Do daňových zákonů se před jejich odesláním do Poslanecké sněmovny dostaly i další opatření. Ta se ovšem podle Trezziové netýkají přímo reformy, ale byla již naplánována na ministerstvu v rámci legislativního plánu prací. Jde o osvobození převodu nebo darování rodinné farmy, osvobození podpůrných plateb z Vinařského fondu nebo možnost dát do nákladů prošlé jídlo či léky.

Rovněž MF navrhuje, aby si příspěvky na životní pojištění nebo penzijní připojištění mohli zaměstnavatelé dát do nákladů nově v jakékoliv výši. Naopak zaměstnanec nebude muset zdanit příspěvek, pokud překročí 24.000 korun ročně, ale dohromady na životní i penzijní pojištění.

Několika změnami prošel i návrh MF na zdanění akcií a cenných papírů. Nakonec je ve sněmovně návrh, který počítá u veřejně obchodovatelných akcií a kolektivního investování s ponecháním nynějšího stavu. Daň z výnosu se tak nebude muset platit, pokud si investor ponechá akcie po dobu půl roku. U ostatních cenných papírů a podílů v obchodních společnostech bude daňový test pět let.

Z původních návrhů MF nakonec také vypadl návrh na zrušení daňového zvýhodnění režijních jízdenek na straně zaměstnavatelů. Nepodařilo se zavést limity paušálů pro živnostníky. Obce budou moci samy rozhodnout, zda zruší daň z nemovitosti u zemědělské půdy. Původní návrh měl tuto daň zrušit plošně. Danění úroků z úvěrů firem bude pohyblivé na základě aktuální výše mezibankovních úrokových sazeb.

Naopak v návrhu zákona zůstalo zrušení minimálního základu daně u podnikatelů, zrušení daňového zvýhodnění stravenek na straně zaměstnavatelů, zrušení registračních pokladen, zrušení osvobození úrokových výnosů z hypotečních zástavních listů nebo bylo zrušeno osvobození od daně manipulačních poplatků loterijních společností.

Základní změnou v daňových zákonech by mělo být zavedení jednotné daně z příjmu ve výši 15 procent. Daň by ovšem měla být počítána z takzvané superhrubé mzdy, která zahrnuje i sociální a zdravotní pojištění placené zaměstnancem i zaměstnavatelem. Zároveň by se měla zvýšit snížená sazba DPH z pěti na devět procent a klesnout daňová zátěž podniků na 19 procent do roku 2010.

Proti navrhovaným změnám, které mají podle vlády za cíl snížit tempo zadlužování země a stabilizovat veřejné rozpočty, protestuje celá řada odborových i profesních organizací. Odbory například chystají 23. června protestní shromáždění.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK