Touhu setkat se s Kalouskem vyjadřoval Almunia již na setkání s novináři na konci května, kdy komise zveřejnila pro Česko nepříliš pozitivní hodnocení konvergenčního programu. Ten je jakýmsi plánem na přijetí eura, k čemuž má však Česká republika daleko. Češi se totiž v minulosti zavázali, že letos schodek veřejných financí nepřekročí 3,3 procenta HDP. Podle odhadů se ale bude pohybovat spíše kolem čtyř procent.
Brusel chce přesto Česku dát čas, než rozhodne o souboru opatření, která bude muset česká vláda přijmout k nápravě nadměrného deficitu. Opatření sice měli již začátkem července schvalovat ministři financí EU, ale nakonec se jejich rozhodnutí odsunulo na podzim.
Almunia časový skluz zdůvodňuje především tím, že česká vláda na konci května schválila balíček reformních opatření, který poté prošel i prvním čtením v parlamentu. Podle komisaře je třeba reformy ještě před vydáním souboru doporučení posoudit, a teprve poté dělat závěry.
Komisař bude prý chtít vysvětlit i propad státního hospodaření mezi roky 2006 a 2007. Zatím údajně není schopen příčinu nárůstu deficitu přesně posoudit. I když za ním vidí především "bezvládí", které Česko zasáhlo po loňských volbách, a pravděpodobně i dodatečné sociální výhody, které poslanci napříč politickým spektrem schválili rovněž před volbami.